Padla s kolesom, si zlomila roko in dobila globo

Foto: Profimedia kolo Foto: Profimedia kolo Foto: Profimedia kolo
Zanimalo nas je, ali dobi globo tudi otrok, ki pade s poganjalčkom.
Oglej si celoten članek

"Kar naenkrat sem zletela s kolesa, padla in si zlomila roko. Za to sem dobila kazen 40 evrov, češ da nisem prilagodila vožnje razmeram na cesti. Vozila sem počasi, nisem bila pijana," piše ogorčena uporabnica foruma Starševski čvek. Takšnih podobnih zgodb je na forumu še veliko.

"Vse večkrat slišim, da so kolesarja oglobili, ker je padel s kolesom in šel k zdravniku. Pade. Sam. Brez, da bi koga ogrožal. Gre k zdravniku in zdravnik pokliče policijo in ta izda kazen. Samo po katerem zakonu? A to velja, če se zgodi na cesti?," se sprašuje drugi uporabnik, ki se mu zdi takšna globa nesmiselna.

"Kako nikogar ne ogrožaš? Sebe je, ne samo ogrožal, ampak tudi poškodoval. Povzročil je nesrečo, pri kateri je ena oseba poškodovana," mu odgovarja drugi uporabnik in dodaja: "Koga pa ogrožaš, če se ne pripneš z varnostnim pasom? Tu te pa ne moti, da bo policist napisal kazen?" Meni, da gre za čisto isti prekršek, če kolesar zapelje s ceste in se prevrne, kot če zleti z ovinka in se prevrne voznik osebnega avtomobila: "Zakaj bi ene kar linčali zaradi nevarne vožnje, pri drugem se pa čudite, zakaj dobi kazen?"

Eden od uporabnikov foruma celo svetuje, naj se ob takšni nesreči zdravstvenemu osebju pove, da si padel na lastnem dvorišču: "V tem primeru te ne bodo oglobili."

Kaj pravi Policija? 

Kot so nam pojasnili na policiji, ne vodijo podatkov o tem, kolikokrat so v nesrečah udeleženi samo kolesarji. Kolesarji sicer v Sloveniji povzročijo manj kot osem odstotkov prometnih nesreč, v letu 2022 so denimo kolesarji povzročili 1.458 prometnih nesreč.

"Najpogostejši vzroki prometnih nesreč so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilna stran – smer vožnje," pravijo.

Foto: Profimedia kolo

Če zagreši prometno nesrečo, sledi globa

Razlaga pojma prometne nesreče je zapisana v 109. členu Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP): "Prometna nesreča je nesreča na javni cesti ali nekategorizirani cesti, ki se uporablja za javni cestni promet, v kateri je bilo udeleženo vsaj eno premikajoče se vozilo in je v njej najmanj ena osebe umrla ali bila telesno poškodovana ali je nastala materialna škoda." 

Če torej kolesar med vožnjo po javni cesti pade (samoudeležba) in se poškoduje, ali je pri tem nastala materialna škoda, so izpolnjeni vsi elementi prometne nesreče in je policist dolžan opraviti ogled kraja prometne nesreče, v fazi katerega ugotavlja tudi vzrok prometne nesreče.

Policija

"Izjemoma lahko policist, če udeleženec ni telesno poškodovan, tudi odstopi od ugotavljanja dejstev in zbiranja dokazov, potrebnih za odločitev o prometni nesreči," dodajajo na policiji. 

Za voznike skirojev to ne velja 

"Za voznike e-skirojev velja enako kot za kolesarje. E-skiroji spadajo v kategorijo "lahkih motornih vozil" in so vozila," so nam odgovorili na policiji. Če boste torej povzročili prometno nesrečo z e-skirojem, bodo za vas veljala enaka pravila kot za kolesarje in vas čaka globa. 

Navadni skiroji pa spadajo v kategorijo "posebnih prevoznih sredstev". "Uporabniki posebnih prevoznih sredstev niso vozniki. Če se med uporabo poškoduje (pade sam), policist ne opravlja ogleda kraja prometne nesreče," pojasnjujejo.

Tudi pešci na rolerjih spadajo v kategorijo "posebnih prevoznih sredstev". Uporabniki posebnih prevoznih sredstev niso vozniki. Če se med uporabo poškoduje (pade sam), policist ne opravlja ogleda kraja prometne nesreče.

Kako je v primeru otrok?

Zanimalo nas je tudi, kako je v primeru padca otroka s poganjalčkom ali kolesom. "Oseba do 14 leta je otrok in ni odgovoren za prekršek ali kaznivo dejanje," odgovarjajo.

Pravijo, da spada otrok na "poganjalčku" v kategorijo "posebnih prevoznih sredstev". "Uporabniki posebnih prevoznih sredstev niso vozniki. Če se med uporabo poškoduje (pade sam), policist ne opravlja ogleda kraja prometne nesreče," ponavljajo. 

Ob tem opozarjajo, da so starši dolžni izvajati nadzorstvo nad otrokom, ko je ta udeležen v cestnem prometu: "Opustitev dolžne skrbi ali nadzorstva nastopi zlasti tedaj, ko starši omogočijo, dovolijo ali dopustijo, da otrok ravna v nasprotju s pravili cestnega prometa. Globa za starše je 160 evrov."

Foto: Profimedia kolo

Globe niso vrtoglave

Če boste padli s kolesom, bo globa odvisna od prekrška. Globe za prekrške so naslednje:

- neprilagojena hitrost……………………40 EUR
- neupoštevanje pravil o prednosti……..80 EUR
- nepravilna stran – smer vožnje……….40 EUR 

"Kazni so navedene v polnem znesku. Če kršitelj globo plača v roku, ki ga določa ZP-1, plača polovično globo," dodajajo na policiji. 

anja.scuka@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 15

  • 21:34 6. Maj 2024.

    ''Neprilagojena hitrost'' to je pojem, ki je povzročil dokaj velike stroške proračunu glede na to, da uradna oseba ni ugotovila …

  • 18:43 6. Maj 2024.

    Ne verjamem.

  • 14:00 6. Maj 2024.

    Ne mešajte dreka z pametovanji. Padel si s kolesom - nisi prilagodil hitrosti razmeram na cesti - IN ZDRAVO ! …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.