Reciklaža. Zaradi živega srebra so odpadne sijalke nevaren odpadek, ki ga zbiramo ločeno. Več kot 95 odstotkov vseh materialov se uporabi za izdelavo novih sijalk. Podatki. V Sloveniji je bilo leta 2008 na trg danih 407 ton plinskih sijalk. V sklopu skupnih načrtov ravnanja z odpadno EE-opremo je bilo zbranih 80 ton odpadnih plinskih sijalk.
Sijalke. V podjetju Zeos so v štirih letih več kot podvojili količino zbranih odpadnih sijalk. Leta 2007 so jih zbrali skoraj 52 ton, lani pa več kot 110 ton, sporoča Borut Bernat iz Zeosa, v katerem prevzamejo več kot 80 odstotkov vseh ločeno zbranih odpadnih sijalk v Sloveniji.
"Ozaveščenost je kljub našim naporom še vedno majhna. Predvsem v gospodinjstvih odpadne sijalke še vedno odlagajo med mešane odpadke," opozarja Bernat. Boljša situacija je sicer po njegovih ocenah v podjetjih. "Za večjo ozaveščenost bi se morala bolj angažirati tudi država z nacionalnimi
akcijami," dodaja.
Sijajni elektroinštalaterji
Zeos z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije (OZS) obuja akcijo Sijajno, so nas opozorili včeraj. Z akcijo želijo motivirati elektroinštalaterje, da začnejo zbirati sijalke, ki jih zamenjajo na objektih. Za pravilno ravnanje z odpadnimi sijalkami bodo lahko elektroinštalaterji pridobili certifikat Sijajno, s katerim bodo izkazovali okoljsko ozaveščenost. V akcijo se je leta 2009 vključilo okoli 20 elektroinštalaterjev, kar je nekaj več kot odstotek vseh. Več informacij o akciji najdete na spletni strani Zeos.si.
Odpadno sijalko lahko ob nakupu nove sijalke brezplačno oddate trgovcu, pojasnjujejo na ministrstvu za okolje. Lahko jih oddate tudi v zbiralnicah proizvajalcev in pridobiteljev električne in elektronske (EE) opreme ter v zbirne centre izvajalcev ravnanja s komunalnimi
odpadki.