Še leta 2008 je bilo med 762 odlogov otrok, ki so imeli odložen začetek šolanja in s tem vstopa v prvi razred osnovne šole, v šolskem letu 2016/17 pa se je ta številka povzpela že na 1.754 otrok. Naraščujoče število odlogov je bilo povod za odločitev Zavoda, da se opravi poglobljena analiza, na podlagi katere bi lahko sprejeli morebitne potrebne ukrepe.
"Analiza natančnejših razlogov za odlogov šolanja je v pripravi," na vprašanje, kakšni so rezultati analize, ki so jo napovedali lani, pojasnjuje Nives Zore, vodja Oddelka za predšolsko vzgojo na Zavodu za šolstvo.
PREBERITE ŠE:
-
Je šestletnik zrel za šolo?
-
"Manj škode bo, če je še eno leto v vrtcu"
-
Otrok, ki pridobi eno leto, ima dolgoročne koristi
-
Vpis prvošolca je možno prestaviti
-
Od šolanja na domu do odloga šolanja
Dodaja, da starši pogosto menijo, da njihov otrok še ni dovolj čustveno in socialno zrel za vstop v šolo in da ne bo kos zahtevam, ki jih bo imel v šoli. "Starši tudi menijo, da prvi razred v šoli ni prilagojen šestletnemu otroku, da je urnik vrtca bolj ugoden in bolj fleksibilen, da imajo za otroka med počitnicami varstvo ipd," razlaga Zoretova. "Nadalje tudi menijo, da so prakse prehoda otrok iz vrtca v šolo, med vrtci in šolami, zelo različne."
Ključno je, kaj je v korist otroka
Zoretova poudarja, da mora biti pri odlogu šolanja v ospredju interes otroka in podpora njegovemu razvoju.
Zakon o osnovni šoli določa, da se otroku začetek šolanja na predlog staršev ali zdravstvene službe lahko odloži za leto dni. Odločitev na podlagi mnenja strokovne komisije, ki jo sestavljajo jo šolski zdravnik, svetovalni delavec ter vzgojitelj oziroma učitelj, sprejme ravnatelj.
Zakaj pa potem ni bilo več genijev pred uvedbo šole? <br />In ni in ne more biti vsak otrok genij. …
vsak otrok se rodi potencialni genij, če bi lahko sam razvijal svoj talent in um, vendar ga šolski sistem poneumlja …
Zato pa to delajo otroci, naloge pa so take, da jih starši ne morejo narediti namesto otrok.