V vrtcu in prvem razredu imajo telefon le nekateri otroci, pri devetih letih že 86 odstotkov vseh, pri 12 letih pa že skoraj vsi (97 odstotkov), kaže raziskava, ki jo je za Simobil opravila agencija Aragon.
Otroci od devetega do 12. leta so v povprečju zamenjali že vsaj dva telefona. Le tretjina otrok ima rabljen telefon, ki so ga na začetku osnovne šole dobili od bližnjega sorodnika, pa še ti pravijo, da bodo v kratkem dobili novega. Nosijo ga v šolo in ga med poukom ne izključijo, ali so dobili kakšen klic ali sporočilo, pa občasno preverjajo tudi med poukom.
Novi telefoni za šestletnike
Polovica mlajših otrok (od šest do osem let) je od sorodnikov dobila rabljen telefon, kar polovica pa novega. V tej starosti telefon v šolo nosijo le izjemoma, uporabljajo ga v glavnem le za klice in kratka sporočila, nekateri pa si pod nadzorom staršev s spleta že naložijo igre.
Hočejo zaslon na dotik
Otroke od šest do osem let očarajo telefoni na preklop in drsni telefoni, starejši pa si želijo pametne telefone z zaslonom na dotik. Večina starejših otrok uporablja tudi bluetooth, fotoaparat, kamero, radio, na mobilnem telefonu poslušajo glasbo, ogledujejo si videe in igrajo igre, ki jih prenesejo s spleta, saj so jim prednaložene igre dolgočasne. Na mesec za mobilno telefonijo porabijo od deset do 25 evrov.
Razlog je varnost
Staršem mobilni telefon pomeni občutek varnosti, saj jim na daljavo omogoča nadzor otroka, ko ta postane samostojnejši. Sodeč po raziskavi pa se najbolj bojijo, da bi telefon zaradi sevanja vplival na zdravje, da bi ga otrok čezmerno uporabljal oziroma da bi ga izgubil.
Od kje Simobilu te statistike? So to podatki iz kakšne tuje države vzhoda? Zakaj bi otrok do starosti 6. let …
Tole je pretiravanje. Kaj pa rabi mali otrok zamenjat po ne vem enem letu telefon, zakaj pa, kaj ga pa …
To je meni malo mino. Da imata otrok pred 10. letom mobitel. Moja hči je stara 8 let pa ga …