Letošnjo letino tako čebelarji ocenjujejo kot katastrofalno. V času, ko paša ni bila mogoča, so morali čebele krmiti in vzdrževati, da so sploh preživele. To za čebelarje pomeni dodatne visoke stroške, saj so letos za hrano čebel porabili kar dvakrat več sladkorja kot v prejšnjih letih.
Noč je med drugim izrazil veselje, da letos vsaj hudih pomorov čebel ni bilo, a obenem opozarja, da čebelarstvo v Sloveniji potrebuje celovite operativne rešitve problematik.
Čebelarska zveza ob tem poziva ministrstvo za kmetijstvo in okolje, da bi glede na letošnjo slabo letino tudi za čebelarje aktivirali sredstva iz sklada za naravne nesreče.
Odprta vprašanja
Najbolj žgoče probleme v tej panogi so čebelarji v ponedeljek predstavili ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ki jim je obljubilo, da bodo poskušali rešitve poiskati do konca tega leta.
Noč ob tem izpostavlja, da zahteve in prošnje čebelarjev nimajo finančnih posledic, z nekaterimi manjšimi spremembami zakonodaje želijo le pogoje za normalno delo v panogi.
Še vedno namreč ostajajo odprta številna vprašanja, ki jih čebelarji ministrstvu zastavljajo že vrsto let. Ostajajo pa brez odgovorov, ali pa so ti pavšalni in nedorečeni, opozarjajo čebelarji.