Policisti so včeraj v centru Ljubljane zaznali žeparki, ki sta dvema oškodovankama iz torbic ukradli denarnici. Osumljenki so prijeli in pri njima našli in zasegli odtujene predmete, ki so bili v nadaljevanju vrnjeni oškodovankama. Za čas zbiranja obvestil jima je bila odvzeta prostost. Zoper 19-letno državljanko Hrvaške in mladoletnico, prav tako državljanko Hrvaške, bo podana kazenska ovadba zaradi kaznivih dejanj drzne tatvine, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana (PU Ljubljana).
Radi izkoriščajo gnečo
Policisti opozarjajo, da je žeparstvo je razširjeno povsod po svetu, še zlasti v večjih mestih. Pogosto gre za organizirane skupine, izurjene za različne zvijače, s katerimi zamotijo žrtev. Njihov plen so predvsem gotovina, čeki, plačilne kartice in druge listine, redkeje pa nakit, ure ali preostale vrednosti, ki jih ima žrtev pri sebi. Žeparji izkoriščajo tudi gnečo in tesen stik z žrtvami. Gnečo na železniških postajah in vlakih, pa tudi drugod, lahko namreč izkoristijo za neopazno krajo. Tipičen primer tatvine je, ko eden od žeparjev zamoti osebo, sostorilec pa ji ukrade denarnico. Pred njimi vas lahko varuje le nenehna pozornost in nekoliko nezaupanja do ljudi.
Radi imajo učinek presenečenja
"Svetujemo da s sabo ne nosite večjih količin gotovine. Ne plačujte z gotovino in pazite na čeke in plačilne kartice. Pazite na osebno prtljago, nosite jo čim bolj ob telesu. Ročna torbica naj bo vedno zaprta in nikoli je ne puščajte brez nadzora (v lokalu, čakalnici, na vlaku ...). Denarnico in dokumente nosite čim bolj ob telesu, in ne v torbicah, še posebno ne v zunanjih žepih. Izogibajte se množici; storilci imajo radi učinek presenečenja in hitrosti ter izkoristijo nepazljivost žrtve. Pazite na mimovozeče motorje in kolesa," svetujejo na PU Ljubljana.
dezurni@styria-media.si
Se bo treba tudi pri nas navaditi na novo realnost! Slovenija ni več tako varna kot je bila še pred …
Ubogi policjoti, vedno sem tudi sam presenečen nad obnašanjem njihovega vodje, v JNA kuhal pasulj in pomival posodo, v masteršefu …