Omejena sosedska pomoč

Foto: Žurnal24 (Foto: Shutterstock)
Poslanci so sprejeli nov zakon o preprečevanju dela in zaposlovanju na črno, ki zaostruje nadzor nad takšnim delom, zvišuje kazni in omejuje sosedsko pomoč. Černač, SDS: "Jemljo pri malih, ne pri velikih."
Oglej si celoten članek

Poslanci so v državnem zboru s 44 glasovi za in 33 proti sprejeli nov zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, s katerim se nadzor nad tovrstnim opravljanjem dela zaostruje, kazni pa zvišujejo. Med drugim zakon omejuje sosedsko pomoč, saj sosed svojemu sosedu ne bo mogel več nuditi brezplačne pomoči, če gre za dejavnost, ki jo opravlja poklicno.

Kazni za delodajalca, ki bo zaposlil delavca brez pogodbe o zaposlitvi, bodo po novem lahko tudi 15 tisoč evrov. Poleg tega bo moral to osebo zaposliti za nedoločen čas in ji za obdobje celotne zaposlitve pred razkritjem poravnati vse obveznosti iz naslova delovnega razmerja najmanj v višini minimalne plače za vsak mesec opravljenega dela. Posameznika lahko doleti kazen v višini 2000 evrov.

Sosedska pomoč brez obrtnikov in podjetij
Za delo na črno se ne štejejo sosedska pomoč, delo v lastni režiji, nujno delo, humanitarno in prostovoljsko delo ter osebno dopolnilno delo.

Vendar pa se določbe glede sosedske pomoči zaostrujejo s tem, da je ne morejo ponujati obrtniki in podjetja, torej tisti, ki to isto dejavnost opravljajo na trgu. Prav tako za sosedsko pomoč ne velja opravljanje dela na nepremičninah in premičninah, namenjenih za opravljanje dejavnosti.

"Jemljejo pri malih"
V poslanski skupini SDS so k določbam glede sosedske pomoči vložili dopolnilo, po katerem se nobena oblika dela, ki je opravljeno med sosedi, ne šteje za delo na črno. Predlog ni bil deležen podpore večine, čemur je Zvonko Černač iz SDS nasprotoval z besedami, da "Pahorjeva vlada jemlje pri malih, ne pri velikih".

Sosedska pomoč le "solidarnostno"
Ivan Svetlik
, minister za delo, družino in socialne zadeve, je že v ponedeljek ob obravnavi zakona zatrdil, da se sosedska pomoč dovoljuje še naprej pod pogoji in v obsegu, da ne bo pomenila nelojalne konkurence podjetnikom in ne bo služila kot prikrivanje dejanskega dela ali zaposlovanja na črno. Dovoljena je, ko gre za solidarnostno pomoč, ne pa takrat, ko gre za plačevanje na roko, je ponazoril.

Za razbremenitev delovnih v akcijo carinski inšpektorji
V nadzor nad zakonom bodo po novem vključili tudi dodatne inšpektorje Carinske uprave RS, s čimer bodo razbremenili Inšpektorat RS za delo, ki se bo lahko intenzivneje usmeril na nadzor na področju inšpekcij delovnih razmerij.

Novi zakon še določa, da je osebno dopolnilno delo omejeno na letne dohodke v višini 6000 evrov, pri čemer se ne bo smelo opravljati pri pravnih osebah ali samozaposlenih osebah. Kratkotrajno delo pa bo omejeno na 40 ur za posameznega delodajalca.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.