Olupke kar v plastično vrečko

Foto: Žurnal24 “Na fotografiji se dobro vidi, koliko je nečistoč pred opravljenim postopkom sor
Bioodpadki. Pri skupnih zabojnikih bi za kršitve lahko odgovarjali vsi stanovalci.
Oglej si celoten članek

Po naši oceni je med biološkimi odpadki pet odstotkov nečistoč. Tako opozarja Matjaž Rus iz podjetja Roks recikliranje, ki v kompostarno na leto sprejme 9.990 ton bioloških odpadkov iz skoraj vse Slovenije. “Odnos prebivalstva do doslednega ločevanja bioloških odpadkov je slab. Če v zabojnik odvržemo biološke odpadke v plastični vrečki, smo naredili malo na področju ločevanja,” meni Rus in dodaja, da je predvsem pozimi teh plastičnih vrečk zelo veliko.

Vrečke za bioodpadke
Okolje
. Bioodpadke lahko odvržete v razgradljivih vrečkah iz koruznega škroba ali v pogostoma obstojnejših papirnatih vrečkah za biološke odpadke. Za okolje je najbolj zaželeno, da jih zbirate v smetnjaku ali posodi, ki jo po praznjenju izplaknete.

Kazni tudi 417 evrov
Nepravilno odlaganje bioloških odpadkov opažajo tudi v Novi Gorici: “Večinoma biološke odpadke odlagajo v plastičnih vrečkah, ali pa jih pustijo kar v embalaži poleg zabojnikov.” Namestnik direktorja ljubljanske Snage Valter Nemec pa še vedno opozarja na problem, da veliko ljudi med mešane meče tudi biološke odpadke.

Kazni za nepravilno odlaganje odpadkov za fizične osebe se razlikujejo med občinami. V Ljubljani je kazen 417, v Novi Gorici 200, na Jesenicah pa 300 evrov. “Prekrškarje lahko zlahka ugotovimo v hišah z lastnim zabojnikom, skoraj nemogoče pa jih najdemo v mestu z večstanovanjskimi stavbami,” opozarja novogoriški občinski inšpektor Alojz Ravhekar. Nemec vidi rešitev tudi v takšni spremembi občinskega odloka, kjer bi bili za napačno odvržene odpadke krivi vsi tamkajšnji stanovalci ali upravljalec stavbe.

Zamud ne bodo dovolili
“Trenutno zbiramo bioodpadke skupaj s preostalimi umazanimi odpadki, ki niso primerni za reciklažo,” pa pravi direktor komunalnega podjetja Dravograd Miroslav Sep. Do 1. julija bodo morala biološke odpadke začeti ločeno zbirati vsa slovenska gospodinjstva, saj tako določa nova vladna uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi odpadki.

“Zamud ne bomo dovolili, saj je bilo za razmišljanje, pripravo in organizacijo ločenega zbiranja bioloških odpadkov dovolj časa,” opozarja podsekretarka na okoljskem ministrstvu Tanja Gomišček.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.