Ta ponedeljek začnejo teči roki za volilna opravila za novembrske predsedniške volitve. Volivke in volivci lahko izrazijo podporo posameznim kandidatom s podpisom posebnih obrazcev na upravnih enotah. Prav tako bo na Državno volilno komisijo že mogoče vlagati kandidature.
Kandidate za predsednika republike lahko predlagajo poslanci, politične stranke in volivci. Če se kandidat za predsedniško funkcijo poteguje s podporo poslancev, potrebuje najmanj deset njihovih podpisov, če na volitvah nastopi s podporo volivcev, pa najmanj 5000 podpisov volilnih upravičencev.
Ob podpori politične stranke
Če se kandidat za predsedniško funkcijo poteguje s podporo politične stranke, mora biti predlog kandidature podprt s podpisi najmanj treh poslancev državnega zbora ali z najmanj 3000 podpisi volilnih upravičencev. Politične stranke kandidate določijo po postopku, določenem z njihovimi pravili, skupnega kandidata pa lahko predlaga tudi dvoje ali več političnih strank, vendar pa posamezna politična stranka lahko določi le enega kandidata.
Znani kandidatki in kandidati
Kandidaturo s podporo volivk in volivcev je doslej napovedal sedanji predsednik republike Danilo Türk, pa Monika Malešič, Miro Žitko, Fani Eršte, Ladislav Troha, Dušan Egidij Kubot - Totislo in Artur Štern.
S podporo političnih strank bosta nastopila Borut Pahor (SD) in Milan Zver (podpora SDS in NSi). Pahor namerava kandidaturo podpreti s podpisi najmanj 3000 volivcev, iz SDS pa še niso pojasnili, na kakšen način bo kandidaturo uradno vložil Milan Zver.
Za kampanjo največ četrt evra na volilnega upravičenca
Stroški volilne kampanje za volitve predsednika ne smejo preseči 0,25 evra na posameznega volilnega upravičenca. Če pride do ponovitve glasovanja, se stroški kampanje za kandidata v drugem krogu lahko povečajo še za 0,15 evra na volivca. Organizatorji, za katerih kandidate je glasovalo najmanj deset odstotkov volilnih upravičencev, so upravičeni do delnega povračila stroškov v višini 0,12 evra za vsak glas.
Volilne kampanje ni dovoljeno financirati s proračunskimi sredstvi in sredstvi gospodarskih družb, v katerih ima država več kot 25-odstotni delež.
ti si fuknjen. da bi ti ti srbi mal dregnili po riti.
Važn da bo slovenec<br /><br />da ne bo spet kakšen srb zraven rinil<br /><br />TUKAJ JE SLOVENIJA
A bomo res morali to sluzasto grdobo od Turka še naslednje 4 leta gledat! Blaaaaf!