Dopust. Do 31. marca mora delodajalec po zakonu zaposlene pisno obvestiti o tem, koliko letnega dopusta jim pripada. Delavka pa nas je obvestila, da se ji prav tako konec marca izteče pogodba za določen čas in bi morala do konca marca svoj dopust že porabiti, vendar ji šef še ni poslal pisne odločbe, zato ne ve, koliko dopusta lahko izkoristi.
“Če delavka ne ve, koliko dopusta ji pripada, in na koncu ugotovi, da je izkoristila premalo dopusta, je krivda na strani delodajalca. Delavka je bila zavedena in lahko zahteva odškodnino za manjkajoči dan,” svetuje Andrej Zorko, izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Delavka naj delodajalcu najprej vroči pisno zahtevo za odpravo kršitve. Če se delodajalec ne odzove, ga delavka lahko toži, pravi Zorko. Ob tem sicer poudarja, da pravica do dopusta ne nastane z izdajo odločbe o dolžini letnega dopusta, ampak je to zgolj ugotovitvena odločba, s katero se seznani delavce. Po Zorkovih besedah zato zaposleni lahko od delodajalca kadarkoli zahtevajo podatek, koliko dopusta jim pripada.
Koliko dopusta mi pripada?
Trajanje. Delavcu pripada najmanj štiri tedne dopusta za posamezno leto.
Koriščenje. Delavec lahko en dan dopusta izkoristi, kadarkoli želi, o čemer mora delodajalca obvestiti najpozneje tri dni pred dopustom. Najmanj dva tedna dopusta mora delavec izkoristiti v enem kosu.
Sorazmerno. Delavcu, ki ni zaposlen celo koledarsko leto, pripada 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela.
Otrok. Za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let, delavec lahko pridobi en dodatni dan letnega dopusta. Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj en teden letnega dopusta med šolskimi počitnicami.
Neveljavno. Delavec se pravici do letnega dopusta v zameno za plačilo ne more odpovedati. Tak sporazum z delodajalcem je po zakonu neveljaven; izjema je prenehanje delovnega razmerja.
Odškodnina za dopust izjema
31. marec. Delodajalec mora delavce o številu dni dopusta pisno obvestiti.