Odločitev sprejeta, PCT tudi v šolstvu, vendar ne za vse

Foto: Epa
Foto: Epa
Ali bo za šolanje v živo potrebno izpolnjevati pogoj PCT?
Oglej si celoten članek

"Za opravljanje šolskih obveznosti pogoj PCT ne bo pogoj," so nam sporočili z ministrstva za zdravje, ki ga vodi Janez Poklukar. To pomeni, da za učence in dijake za prisotnost pri pouku ne bo treba dokazovati, da so cepljeni, prebolevniki ali testirani. 

Študenti bodo morali izpolnjevati pogoj PCT

Bodo pa pogoj PCT v prihodnjem študijskem letu morali izpolnjevati študenti, so sporočili z ministrstva za zdravje. Vendar pa študentje možnosti samotestiranja ne bodo imeli. "Študenti niso predvideni, saj so v skupini, ki se lahko cepi (tudi pred dovoljenjem EMA za starejše od 12. let). Pri njih je predviden sistem PCT," pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Po zadnjih podatkih je v starostni skupini od 18 do 24 let, cepljenih 29,5 odstotka mladih. 

"Samotestiranje bo prostovoljno"

Dijaki in učenci zadnje triade bodo v prihodnjem šolskem letu imeli možnost samotestiranja doma. "Samotestiranje bo prostovoljno," pravijo na ministrstvu.
S pripravami na samotestiranje, ki naj bi bilo eno od orodij, s katerim bi preprečili zapiranje šol, se je sicer začelo že pred zaključkom preteklega šolskega leta, z namenom, kot so pojasnili na ministrstvu, da pred začetkom novega šolskega leta odpravijo morebitne pomanjkljivostmi. Izkazalo se je, da imajo dijaki in učenci težave predvsem s shranjevanjem oziroma odlaganjem odpadnega materiala po uporabi testa.   

Dijaki: "Samotestiranje nam ne nudi nobene ugodnosti"

V anketi, ki jo je med nekaj manj kot 3000 dijaki opravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, se je z začetkom novega šolskega leta pripravljeno testirati 57 odstotkov anketiranih dijakov, 27 odstotkov se samotestirati ne želi, 16 odstotkov pa je neodločenih. Tisti, ki samotestiranja na domu niso pripravljeni izvajati, kot razlog najpogosteje navajajo lažno pozitiven rezultat samotestiranja, 41 odstotkov pa kot razlog navaja, da jim ukrep ne nudi nobenih ugodnosti. Tudi samotestirani morajo med poukom nositi zaščitno masko in paziti na zadostno razdaljo. 

Za učitelje samotestiranje ni predvideno

Testiranja trenutno ne potrebujejo učitelji, ki so covid-19 preboleli ali so bili cepljeni. Po podatkih iz aprila, ki smo jih prejeli iz MIZŠ, je bilo med osnovnošolskimi učitelji takih okoli polovica.

Večina učiteljev je bila cepljenih v začetku šolskega leta, kar pomeni, da se jim bo status cepljenega iztekel jeseni. Za zdaj je omejen na devet mesecev, odločitve o podaljšanju pa oblasti še niso sprejele. Ali bodo učitelji dobili poživitveni odmerek, ali se bodo spet tedensko testirati, še ni znano.
 Sindikat SVIZ je ministrstvo večkrat pozval, naj tudi učiteljem omogoči samotestiranje na domu. Na ministrstvu so potrdili, da so dogovori o tem potekali, vendar se vlada ni odločila, da bi možnost samotestiranja ponudila tudi učiteljem. Na pojasnila zakaj, še čakamo. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 46

  • 09:59 5. Avgust 2021.

    Google plačuje dober dohodek od doma od 4600 do 6200 evrov na teden, kar je neverjetno pred letom dni, ko …

  • 09:15 5. Avgust 2021.

    Ta vlada ves čas dela na temu da razdvaja ljudi in povzroča nestrpnost. V gostinske lokale samo cepljeni,...... Nihče ne …

  • 08:54 5. Avgust 2021.

    https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7031e2.htm Naj se bodoči intelektualci odločijo: ali si dajo delati lobotomijo, da se bodo laže prisilili v 'prostovoljno' cepljenje oz. …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.