Z novim zakonom se v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ponovno vpeljuje institut zagotovljene vdovske pokojnine. Namenjena je vdovam ali vdovcem, ki imajo poleg pravice do vdovske pokojnine tudi pravico do svoje predčasne, starostne ali invalidske pokojnine.
Kako visoka je lahko na koncu pokojnina? "Višina zagotovljene vdovske pokojnine je enaka seštevku zneska lastne starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter zneska osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ do višine zagotovljene pokojnine," pojasnjujejo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ).
Konkreten primer: če sta zakonca prejemala vsak 400 evrov pokojnine, bi po še veljavni zakonodaji vdova prejela 442,33 evra, medtem ko bo po novi zakonodaji prejela zagotovljeno vdovsko pokojnino v višini zneska zagotovljene pokojnine, ki z januarjem 2024 znaša 744,15 evra. Ob upoštevanju februarske uskladitve pa se bo zagotovljena pokojnina s 1. januarjem 2024 še povečala, kar pa bo znano v drugi polovici februarja 2024, so sporočili z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ).
Na ministrstvu ocenjujejo, da bodo finančne posledice ukrepa na letni ravni znašale okoli 8 milijonov evrov.
"V primeru, da prejemnik pokojnine prejema tudi pokojnino od tujega nosilca pokojninskega oziroma invalidskega zavarovanja, mora zahtevi priložiti dokazilo o znesku te pokojnine, izplačane v januarju leta 2024, saj se ta upošteva pri izplačilu pokojnine," dodajajo na MDDSZ.
Rok za oddajo vloge je 31. december 2024
Bodo pa morali upravičenci zahtevek na ZPIZ vložiti do 31. decembra 2024. Zagotovljena vdovska pokojnina se izplačuje od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi zahteve za priznanje pokojnine.
- vdove ali vdovci, ki so že uživalci vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine, in na dan uveljavitve novele izpolnjujejo tudi pogoje za pridobitev pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine;
- vdove ali vdovci, ki so že uživalci starostne, predčasne ali invalidske pokojnine, in na dan uveljavitve novele izpolnjujejo tudi pogoje za pridobitev pravice do vdovske pokojnine;
- vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi Zakona o varstvenem dodatku, ki je veljal do 31. 12. 2011, vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska skladno z navedenim zakonom.
Posebne vloge pa naj ne vlagajo vdove ali vdovci, ki bodo zahtevo za pridobitev pravice do vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine šele vložili oziroma zavod do 1. januarja 2024 o njihovi zahtevi še ni odločil. Zavod bo namreč, pojasnjujejo, ob odločanju o višini vdovske pokojnine ali dela vdovske pokojnine po uradni dolžnosti preverjal upravičenost do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine.
Vdova ali vdovec, ki prejema pokojnino iz tujine, bo moral o tem predložiti dokazilo.
Vloga je dostopna na tej povezavi (Zahteva za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N), lahko jo vložite digitalno ali pa na papirnem obrazcu, ki je na voljo na spletni strani zavoda.
Nasprotniki tovrstnih odločitev politike boste morali prej poskrbeti, da se iz Ustave izbriše, da je Slovenija socialna država! Dokler bomo …
Zopet se dela uravnilovka, kmalu bo popolnoma nepomembno, koliko let delaš in koliko denarja si dal v pokojninsko blagajno. Zlasti …
J...la vas zakonodaja sistem vrže kost mi nevedneži pa to glodamo oni se pa režijo