Zvezdo so odkrili v sosednji galaksiji, poimenovali pa so jo R136a1.
Gre za velikanko, ki naj bi bila "ob rojstvu" kar 320-krat težja od Sonca, trenutno pa je njena svetlost kar desetmilijonkrat večja od svetilnosti sonca. V času svojega življenja je doslej že izgubila približno petino svoje mase, danes pa je tako približno 256-krat večja od mase Sonca.
Največja doslej odkrita zvezda je namreč imela maso 150-krat večjo od Sonca, pri čemer so znanstveniki verjeli, da je to blizu zgornje meje, ko gre za maso zvezd.
R136a1 se nahaja v meglici Tarantela (Tarantula Nebula). Gre za oblak plinov in prahu, ki naj bi obdajal mlajše zvezde, nahaja pa se v galaksiji Veliki Magellanov oblak, ki je sosednja naši Rimski cesti. Temperatura na površju te izjemne zvezde je po domnevah znanstvenikov približno sedemkrat višja od temperature površja Sonca in se giblje okoli 40.000 stopinj Celzija.
Ker velike zvezde hitreje izgubljajo svojo maso kot manjše, znanstveniki domnevajo, da je R136a1 v le nekaj milijonih let, kolikor naj bi obstajala, že izgubila približno 20 odstotkov svoje mase. Za lažjo primerjavo znanstveniki s sheffieldske univerze poudarjajo, da je Sonce staro že 4,57 milijarde let, v tem času pa je izgubilo le okoli 0,03 odstotka svoje mase.
Odkrili največjo zvezdo doslej
Britanski znanstveniki z univerze v Sheffieldu so s pomočjo teleskopa evropskega observatorija v Čilu in posnetkov Hubblovega teleskopa odkrili daleč največjo zvezdo doslej.