"Stanovanje, ki ga oddajam prek Airbnb in spletne strani Booking, je v lasti še dveh lastnikov. Za oddajanje skrbim jaz, ki pa izkupiček potem delim z drugima dvema lastnikoma, nimamo pa sklenjene nobene pogodbe," nam je svoj primer razložil bralec, ki se sprašuje, kako morajo urediti stvari z registracijo in prijavo.
Spomnimo, pred kratkim je finančna uprava sporočila, da je pridobila podatke o ljudeh, ki svoja stanovanja oddajajo in zagrozila, da jih bo, če dohodka ne bodo prijavili, kaznovala.
"Ob predpostavki, da med solastniki nepremičnine A, B in C ni sklenjena nobena (medsebojna) pogodba (na primer. najemna); da nepremičnino oglašuje samo A in tudi samo A prejema (ima) prilive od Airbnb, pri čemer prejeti znesek razdeli na 3 dele (en del prenakaže B, drug del na C, en del pa zadrži zase), pomeni, da praviloma vsi trije (A, B in C) opravljajo dejavnost oddajanja nepremičnine v turistični najem in vsi trije prejemajo dohodke iz naslova oddajanja nepremičnin v turistični najem. To pomeni, da se morajo za opravljanje te dejavnosti registrirati vsi trije," so pojasnili na finančni upravi.
"Ob tem dodajamo, da morajo osebe, ki oddajajo nepremičnine v najem, upoštevati tudi drugo (ne samo davčno) zakonodajo, relevantno za primer oddajanja nepremičnin v najem," so še opozorili na finančni upravi, kjer so pred dnevi ponovno opomnili, da imajo zavezanci, ki so v preteklih letih oddajali nepremičnine v turistični najem (tudi preko spletnih portalov Booking, Airbnb itd.), še do konca januarja čas, da se registrirajo "za nazaj".
Teden dni pred iztekom roka se je za namen oddajanja nepremičnin v turistični najem za "nazaj" po navedbah finančnikov registriralo le 43 zavezancev. V zadnjem mesecu in pol pa se je v ta namen "za naprej" registriralo 167 zavezancev, od tega 25 kot pravne osebe in 142 kot fizične osebe z dejavnostjo.
Podrobnejši statistični podatki, vključno s podatki o samoprijavljenih dohodkih, bodo znani v začetku meseca februarja.
Ne vem, zakaj bi bilo to "noro"... če je nekdo solastnik stanovanja in dobi delež od dobička oddajanja je čisto …
To je absurd, kakšne nemogoče zakone in pravila so si izmislili. Za oddajo svojih sob se mora plačevati ogromno prispevkov, …
Resničlen absurd. To najverjetneje prikrito vodi v dvojno obdavčitev - najprej plača davek na celoten prejeti znesek, nato pa še …