Od vizažista do vulkanizerja

Foto: Žurnal24 1.278 brezposelnih je bilo lani vključenih v preverjanje in potrjevanje NPK, naj
NPK. Konec zalaganja denarja za izpite.
Oglej si celoten članek

Od prvega marca brezposelnim ne bo več treba zalagati denarja, če se bodo vključili v program preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK). Zavod za zaposlovanje bo namreč po novem denar neposredno nakazal izvajalcem programov NPK.

Posamezniki so morali doslej izvajalcem vnaprej plačati od 76 do 172 evrov za ugotavljanje in preverjanje NPK, potem pa jim je zavod na podlagi dokazil o opravljenem izpitu in plačanih računih stroške povrnil. To pa je, kot pojasnjujejo na zavodu, za nekatere brezposelne, ki že tako živijo v pomanjkanju, predstavljalo veliko težavo.

Lani je bilo za preverjanje in potrjevanje NPK porabljenih 164 tisoč evrov, kar je približno 128 evrov na posameznega udeleženca. Letos bo iz proračuna za omenjeni program namenjenih 120 tisoč evrov.

Brezposelni, ki uspešno opravi preverjanje in potrjevanje usposobljenosti za opravljanje določenega poklica, pridobi javnoveljavno potrdilo o NPK. Pridobiti je možno certifikat za dietnega kuharja, izdelovalca kruha, peciva in testenin, oblikovalca spletnih strani, tolmača znakovnega jezika, turističnega animatorja, maserja, pedikerja, vizažista, socialnega oskrbovalca, varnostnika, varilca, hišnika, vulkanizerja ... Več informacij o izvajalcih najdete na http://www.nrpslo.org/.

Pred potrjevanjem NPK možne tudi priprave
Priprave na NPK. Kadar se pokaže, da usposobljenost posameznika za opravljanje določenega poklica ni zadovoljiva, se lahko ta pred “izpitom” oziroma preverjanjem in potrjevanjem NPK vključi tudi v predhodne priprave. Zavod za zaposlovanje brezposelnemu krije stroške prevoza, dobi pa tudi dodatek za aktivnost v višini 1,10 evra za vsako uro udeležbe na pripravah (če te trajajo najmanj sto ur).

Financiranje. Za priprave na NPK je bilo lani porabljenih nekaj več kot 848 tisoč evrov, kar je približno 488 evrov na posameznika. Priprave se za razliko od “izpita” financirajo iz evropskega socialnega sklada, zato brezposelnim zanje že zdaj ni bilo treba vnaprej zalagati denarja, medtem ko so ga za “izpite”, ki se financirajo iz državnega proračuna, morali. V letošnjem letu bo za priprave na NPK na voljo dober milijon evrov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.