Februarja je po daljšem obdobju padanja cena megavatne ure pasovne energije za dobavo prihodnje leto dosegla 20 evrov, julija pa je cena presegla 28 evrov, kar je 40-odstotna podražitev. Trenutno se sicer giblje okrog 26 evrov, kar je v primerjavi s februarjem 30 odstotkov več. Zakaj se je elektrika spet začela dražiti in kaj to pomeni za naše položnice?
"Podražitev cene elektrike na borzi je posledica dviga cen premoga, ki je glede na mesec februar zrasla za približno 60 odstotkov, predvsem zaradi večjega povpraševanje po premogu in krčenja proizvodnje premoga. V prihodnosti se pričakuje nadaljnja rast cen premoga, dokler se na trgu ne vzpostavi ravnovesje," pojasnjujejo v ECE.
Hitro bi lahko udarilo poslovne kupce, gospodinjstva čez leto ali dve
"Ker se cene električne energije za gospodinjstva oblikujejo na podlagi dolgoročnih trendov, menimo, da trenutne spremembe ne bodo vplivale na podražitev električne energije vsaj še v naslednjem letu ali dveh. Poslovni kupci pa so vezani na terminske posle s točno definiranimi pogodbenimi cenami, ki so podvržene trenutnim razmeram na trgu. Zaradi tega bi se znalo trenutno gibanje cen na trgu tistim, ki še nimajo podpisane pogodbe o dobavi, odraziti na višjih cenah električne energije," še menijo v ECE.
V Gen-I so dejali le, da cene na svetovnih trgih pač nihajo, prepričani so, da to na slovenske odjemalce ne bo imelo nobenega vpliva. V Holdingu slovenske elektrarne pa na naša vprašanja niso odgovorili.
dezurni@zurnal24.si
Čudno , da podražitev ne opravičujejo s padajočo ceno nafte !
Razlog več zakaj je pridogivanje elektrike na premog zaostalo dejanje.
Imajo humanitarni čut do malega človeka.