Oceansko življenje ogroženo

Foto: Žurnal24 Koralni grebeni bodo med prvimi prizadetimi. (Foto: iStcokphoto)
Zaradi onesnaženja hitro narašča kislost svetovnih oceanov, kar bi lahko v prihodnosti ogrozilo celoten ekosistem.
Oglej si celoten članek

Po podatkih raziskovalcev z bristolske univerze se oceani kisajo najhitreje v zadnjih 65 milijonih let, piše Daily Telegraph. Od začetka industrijske revolucije se je kislost oceanov tako povečala za kar 30 odstotkov, kar je posledica naraščajoče količine ogljikovega dioksida, ki ga oceani absorbirajo iz ozračja.

S primerjavo geoloških plasti so raziskovalci ugotovili, da se je tako hitra sprememba nazadnje zgodila pred okoli 55 milijoni leti, ko so temperature poskočile za šest stopinj in se je povečevanje kislosti dogajalo s približno enako hitrostjo.

Kot opozarjajo raziskovalci, bi lahko večja kislost povzročila množično izumrtje majhnih organizmov na dnu oceanov, kar se je v prazgodovini že zgodilo. Po besedah glavnega avtorja študije
Andyja Ridgewella se kislost povečuje celo hitreje kot v prazgodovini in hitreje, kot se lahko plankton prilagaja. Ta pa je osnovna hrana morskega življa, spremembe pa bi tako lahko prizadele organizme višje v prehrambeni verigi, tudi človeka, še v tem stoletju.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.