Triinšestdesetletni Zvjezdan Radonjić, rojen v Zagrebu očetu Srbu in materi Slovenki, je sodnik postal leta 1996, najprej na okrajnem sodišču v Kamniku in nato okrožnem v Ljubljani, kjer je v javnosti zaslovel s sojenjem Milku Noviču.
Obsoditi bi moral nedolžnega
Temu so zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika decembra 2014 sodili kar trikrat: prvič je bil obsojen na 25 let zapora, drugič ga je Radonjić oprostil, oprostilno sodbo pa je izrekla tudi sodnica Sinja Božičnik na tretjem sojenju. Tožilstvo se je takrat pritožilo, vendar je višje sodišče pritožbo zavrnilo zavoljo zastaranja. Novič, ki je bil zaprt skoraj tri leta in pol, zdaj od države zahteva 1,5 milijona evrov odškodnine.
Radonjića so leta 2020 začasno suspendirali zavoljo več težjih disciplinskih kršitev, med drugim nedostojne komunikacije v več primerih, enkrat pa naj bi celo odklonil sodniško dolžnost, poročanje predsedniku sodišča. Ovadili so ga tudi zaradi suma krive ovadbe, ki jo je podal glede domnevnega podkupovanja na višjem sodišču. Sam je prepričan, da so ga suspendirali zavoljo primera Novič, v katerem naj bi moral "obsoditi nedolžnega človeka".
A ne, da ne boš oprostil Noviča
Tudi danes končano sojenje na celjskem okrožnem sodišču se je vrtelo okrog zadeve Novič. Radonjić je namreč v obrazložitvi takratne oprostilne sodbe govoril o pritiskih, ki da jih je bil deležen s strani sodnice Andreje Sedej Grčar in tožilke Blanke Žgajnar, zaradi česar sta vložili tožbo zavoljo obrekovanja in razžalitve.
Radonjić je tedaj javno dejal, da je k njemu hodila "določena sodnica", ki da je v kontaktu s skupino državnih tožilcev in mu namigovala, "a ne da ne boš oprostil Noviča", predsedniku okrožnega sodišča v Ljubljani Marjanu Pogačniku pa nato razkril, da je bila to Sedej Grčarjeva v dogovoru s tožilko Žgajnarjevo in pooblaščencem Jamnikove soproge, odvetnikom Miho Kuničem.
Tožnica Sedej Grčarjeva je po poročanju Večera celjski sodnici Gordani Malović na sojenju zatrdila, da na Radonjića ni nikoli pritiskala, in da tudi niso resnične njegove navedbe, da ga je obiskovala v pisarni. Kunič pa je izpovedal, da je sojenje Noviču vodil "čudno", da mu ni dovolil zastavljati nekaterih vprašanj in da je Žgajnarjevo celo nagnal iz sodne dvorane, ko je hotela podati dokazni predlog. O kakšnih pritiskih je izvedel šele ob razglasitvi sodbe.
Policista sta ga vklenila
Ker se Radonjić ni redno odzival na obravnave, so ga danes iz Ljubljane prisilno privedli policisti. A v sodni dvorani ni dolgo zdržal, kmalu po začetku zaključnega govora tožilke je vstal in odšel, tako da je sodnica Malovićeva odredila ponovno privedbo. Policista sta ga našla v bližini sodišča in nazadnje, ker spet ni hotel v dvorano, kratko malo vklenila.
Toda na razglasitev sodbe ga ni bilo. Malovićeva ga je spoznala za krivega in mu za tri kazniva dejanja obrekovanja ter eno razžalitve izrekla enotno denarno kazen v višini 9.000 evrov, ki jo mora poravnati v treh mesecih od pravnomočnosti sodbe. Radonjić se namerava pritožiti.
Sodnik Radonjič bi moral dobiti najvišje državno priznanje za hrabrost in zasluge za narod. Žgajnarjeva je baje soseda od Noviča, …
Ni mi jasno ali se sodna oblast ne zaveda, da se s tem preganjanjem sama sebe smeši in blati. Dajmo …
Vse zblojeno u pm