Obljubili, da mu bodo vrnili carino, a je niso

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Pri prehodu čez Srbijo boste morali plačati carino, tudi če vam na meji morda zagotavljajo, da vam jo bodo vrnili.
Oglej si celoten članek

"V Srbiji so mi zaračunali carino in obljubili, da mi jo bodo pri izhodu vrnili, a mi je nato niso," je ogorčen povedal bralec, ki je v Grčiji kupil televizor in ga preko Srbije želel prepeljati v Slovenijo. Pri vstopu so mu tako izdali račun za carino v višini nekaj več kot 56 evrov za televizor vreden 220 evrov, a naš bralec pravi, da mu je carinik zatrdil, da mu bodo znesek vrnili, saj gre zgolj za transport čez državo.

Carina se ne plača, le pri zaplombiranem tovoru

Zneska mu pri izstopu iz Srbije niso vrnili, saj to tudi ni v skladu s predpisi. Čeprav gre za transport kupljenega blaga v Europski uniji in je bil tudi namenjen v Evropsko unijo, je treba pri vstopu v tretjo državo zanj upoštevati zakonodajo te države. Ker Srbija predvideva plačilo carine, jo je moral bralec tudi plačati.

Na finančni upravi sicer pravijo, da se je takšni carini mogoče izogniti v primeru tranzitnega postopka. A v tem primeru mora špedicija pripraviti tranzitni dokument, tovor pa bi moral biti zaplombiran. "Špedicija lahko zahteva kavcijo, ki se ob izstopu vrne."

Carino lahko plačate tudi znotraj Unije

Na območju Evropske unije velja načelo prostega pretoka blaga, zato za blago ni potrebno plačevati carine ali pa drugih dajatev. A tudi za nekatera območja znotraj Unije so izjema: ozemlja držav članic (na primer Ferski otoki in Grenlandija na Danskem, Helgoland in Büsingen v Nemčiji, francoska prekomorska ozemlja, Ceuta in Mellila v Španiji, Livigno, Campione d'Italia in italijanski del Luganskega jezera) niso del carinskega območja in zanje veljajo isti predpisi kot za uvoz iz tretjih držav. Kar pomeni, da morate tudi pri tranzitu zanje plačati predpisane dajatve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 07:30 1. December 2014.

    Jugoslovansko obarvani zlati časi<br />Kako lahko ljudje danes govorijo o duhovnosti, če pa je povsem komercializirana? Kako lahko govorijo o …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.