Ustavni sodniki so zahteve zavrnili, ker da so premalo utemeljene.
Pet ustavnih sodnikov je k zadevi podalo ločeno mnenje. Državni zbor bo moral na podlagi odločbe tako referendum razpisati.
Zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih so podali poslanci SDS in SNS, podpisala pa sto jo še nepovezani poslanec Andrej Magajna ter poslanec narodnosti Roberto Battelli.
Državni zbor pa referenduma ni razpisal, večina poslank in poslancev je namreč 17. februarja sklenila, da zahtevo posreduje v presojo ustavnemu sodišču.
Koalicija: šlo bi za kršitev človekovih pravic
Po določilih novele bo o dostopnosti do omenjenih gradiv po novem odločala posebna arhivska komisija. To je po mnenju vlade in koalicijskih poslancev potrebno zaradi varstva človekovih pravic in ščitenja nacionalnih interesov.
V opoziciji pa so po drugi strani prepričani, da morajo arhivi nekdanje politične policije ostati javno dostopni. Vladi in koaliciji so očitali, da je pravi vzrok za spremembo zakona ščitenje funkcionarjev iz prejšnjega režima ter prikrivanje podatkov o bombnem napadu v Velikovcu.
Obeta se nov referendum
Ustavno sodišče je zavrnilo državni zbor, ki je od najvišje sodne instance zahteval, naj presodi o morebitnih protiustavnih posledicah referenduma o arhivih. Vrata še enemu referendumu s tem odprta.