|
Z zahtevo po lastništvu goriški župani sicer niso uspeli, a na finančnem ministrstvu sprejemajo predlog, da imajo lokalne skupnosti v nadzornem svetu družbe, ki bo upravljala megazabavišče, svojega predstavnika, ki ga bodo imenovale same, je najpomembnejši dogovor današnjega sestanka izpostavil Brulc. "Obljubili so, da bodo to uredili," saj je mnenje lokalne skupnosti pomembno, je dodal.
Širclja so goriški župani seznanili tudi z zahtevo, da bi imele lokalne skupnosti v megazabavišču četrtino plus eno delnico glasovalnih pravic, o čemer bodo na ministrstvu še premislili, je povedal Brulc. Po njegovih besedah pa so se uspeli dogovoriti, da bo sedež urada za nadzor iger na srečo, ki že deluje oz. ga bodo še oblikovali, na Goriškem.
Precej časa so na sestanku namenili tudi koncesijskim dajatvam, v zvezi s katerimi goriške občine namesto obljub zahtevajo konkretne izračune, skrbi pa jih tudi dejstvo, da bi bile do koncesijskega denarja upravičene tudi občine izven predvidene pokrajine na severnem Primorskem. Šircelj je zagotovil, da bo občinam namenjeno enako ali več koncesijskega denarja kot doslej, obljubil pa je tudi dodatne izračune, je pojasnil Brulc.
Sicer pa bo v Novi Gorici projektu megazabavišča, za katerega še vedno ni znano, kje naj bi stalo, na izredni seji sredi septembra razpravljal občinski svet, gradivo o predlogu sprememb igralniške zakonodaje in koncesijskemu denarju pa bodo pripravili na ministrstvu, je še povedal Brulc.
Ob tem je novogoriški župan izpostavil, da so tovrstni sestanki nekoliko prepozni, saj bi jih po njegovem mnenju morali ministrstvo, Hit in Harrah's pripraviti že veliko prej. Dodal je, da goriški župani projekt megazabavišča podpirajo, a le če gre za zabavišče in ne le igralnico.
LDS kritičen do sprememb zakonodaje
|
V LDS tako vladi očitajo, da igralniško zakonodajo spreminja po "diktatu ameriškega kapitala", in sicer zaradi danih lastnih obljub in obljub tvorcev njene zunanje politike. "Ambicije ameriškega kapitala, interesi domačih političnih elit ali celo osebne koristi posameznikov ne smejo prevladati nad interesi ljudi v lokalni skupnosti," so zapisali v sporočilu za javnost.
Pri snovanju igralniško-zabaviščnih centrov je potrebno delovati transparentno in koncesijo podeliti preko razpisa, s čimer bi dosegli večji pozitivni učinek za državni in občinske proračune ter se izognili pogojevanju s strani aktualnega ameriškega partnerja, so prepričani v LDS.
Prav tako opozarjajo, da predlagane zakonske rešitve niso zadostne in ni mogoče pritrditi navedbam, da zakon v slovenski prostor uvaja odgovorno igralništvo. Načrtovani ukrepi za zaščito pred škodljivimi vplivi in posledicami igranja prirediteljem ne nalagajo finančnih obveznosti, so opozorili na po njihovem mnenju nezadostno skrb za udeležence iger na srečo in družbene stroške.