Od oktobra morajo javne gospodarske službe gospodinjstvom, ki jih oskrbujejo z daljinskim ogrevanjem, račune izstavljati glede na porabo. Za to so morali lastniki stanovanj namestiti posebne merilnike porabe. V nekaterih občinah po državi – na primer v Slovenj Gradcu – napovedujejo, da se bodo računi za ogrevanje zaradi kalorimetrov znižali tudi za do 25 odstotkov.
“Težko je napovedati, kakšna bo poraba posameznega stanovanja. Dejstvo pa je, da bo lahko zdaj uporabnik z zapiranjem radiatorjev uravnaval porabo toplotne energije, ki mu jo dobavljamo. Tako bo pomembno vplival na višino računa," opozarja Srđan Purić, direktor Ogrevanja Piran.
Kazen za zamudnike
Do zdaj so namestili 185 kalorimetrov, ogrevajo pa blizu 1.600 stanovanj. V nekaterih objektih se namreč še niso odločili za namestitev kalorimetrov. Tisti lastniki stanovanj v blokih, v katerih je bila odločitev o namestitvi sprejeta, a tega vseeno niso storili, bodo ob računu za ogrevanje prejeli tudi kazen. Ta bo znašala 1,6-kratnik kvadrature stanovanja.
V Kopru podjetje Za gradom skrbi za daljinsko ogrevanje blizu 2.100 stanovanj ter osnovne šole in vrtca na Markovcu. Tam naj bi o nameščanju kalorimetrov začeli predvidoma razmišljati šele v prihodnji kurilni sezoni. "Mi nismo javna gospodarska služba, smo le upravniki kotlarne, o namestitvi kalorimetrov in vsem, povezanim s tem, pa mora soglasno odločiti vsaj 51 odstotkov solastnikov kotlarne,” razlaga Nataša Fabris iz podjetja Za gradom.
Neplačniki računov
V Ogrevanju Piran ne razkrivajo podatkov o številu neplačnikov, v koprskem Za gradom pa pravijo, da jih je manj kot dva odstotka. Neplačniki so sicer podvrženi redni sodni izterjavi.