Bistveno je vzdušje. Ravnanje delodajalcev lahko vpliva na zmanjšanje odsotnosti zaradi bolniškega dopusta, pri čemer je najpomembnejše ustvarjanje pozitivnega vzdušja v podjetju, takoj zatem pa vlaganje v zdravje zaposlenih, je prepričana Ana Bilbija iz območnega sveta ZZZS.
Odsotnost z dela zaradi bolezni na Dolenjskem in v Beli krajini zadnje leto narašča in v nekaterih obdobjih presega slovensko povprečje, je povedala Tatjana Mlakar, direktorica novomeške območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Izvor v krizi
Za lanskih prvih deset mesecev podatki kažejo, da so bili zaposleni v Sloveniji odsotni povprečno 4,1 dneva, medtem ko na Dolenjskem in v Beli krajini niso delali 4,4 dneva; v prvi polovici leta je bila razlika še večja. Med boleznimi, zaradi katerih so zaposleni odsotni, je vse več takih, ki so psihosomatskega izvora. “To verjetno izhaja iz trenutnih gospodarskih okoliščin in tudi stisk, ki jih delavci doživljajo v delovnih okoljih,” je dejala Mlakarjeva.
Preveč bonitet
“Dostikrat ugotavljamo kršitve režima gibanja zavarovanih v bolniškem staležu, srečujemo pa se tudi s poskusi ali željami neupravičenega podaljševanja staleža. K temu prispeva tudi naša zakonodaja, ki je glede nadomestil in preostalih bonitet, ki jih je zavarovani deležen, preveč radodarna,” je izpostavila Mlakarjeva.