Premier Janez Janša odgovarja na vprašanja o sodbi evropskega sodišča o izbrisanih, o učinkih varčevalnega zakona, o ukrepih za oživitev gospodarstva ter pregonu gospodarskega kriminala.
Poslanec SLS Mihael Prevc je premierja spraševal o ukrepih vlade na področju gospodarskega kriminala, korupcije in finančnih prevar. Janša je spomnil, da ostaja spomin na prvo sanacijo slovenskih bank v začetku 90. let, ki so jo pokrili davkoplačevalci. Večinoma so ljudje, ki so tisto luknjo povzročili, še naprej vedrili v slovenskih bankah, nihče ni odgovarjal, je poudaril premier.
Znaten del slabih kreditov imajo banke, ker so številna podjetja, ki so jih najela, propadla. Veliko kreditov je bilo podeljenih tudi na podlagi poznanstev, klientelizma, posojila pa tudi niso bila zavarovana. "Te primere morajo pristojni organi resno in prioritetno obravnavati. V Sloveniji je to samo deloma v pristojnosti vlade, ki pripravlja spremembe zakona o kazenskem postopku, kjer se bodo roki skrajšali, preiskava bo lahko bolj učinkovita, še vedno pa je glavno breme na ramenih institucij, ki to izvajajo. Ena od njih je državno tožilstvo," je dodal Janša.
Sodbo Slovenija mora izvršiti
Poslanko Pozitivne Slovenije (PS) Tamaro Vonta je zanimalo, kako bo država uresničila odločbo Evropskega sodišča za človekove pravice o izbrisanih, ki je šestim osebam določilo po 20 tisoč evrov odškodnine.
Sodba v tem delu je dokončna in jo bo Slovenija morala izvršiti, medtem ko bo treba sistem odškodnin za ostale izbrisane še pripraviti. Najprej je treba vzpostaviti sistem, ki bo omogočal ločevanje med upravičenimi in neupravičenimi primeri, nato pa sistem, po katerem bodo odškodnine odmerjene sorazmerno z odškodninami, je dejal premier.
Odgovarjal ne bo nihče
Poslanka Tamara Vonta je ocenila, da je bil izbris velik madež za državo, zato jo je zanimalo, kako bo država sankcionirala odgovorne za izbris. Janša ji je odgovoril, da država ni nikogar izbrisala na etnični osnovi, prav tako da je bila edina novonastala država, ki je brez omejitev ponudila državljanstvo vsem tistim, ki so ga želeli in so živeli v Sloveniji. "Zato je Slovenijo postavljati na zatožno klop, in to celo iz poslanskih klopi nacionalnega parlamenta, vendarle nekoliko preveč," je dejal. Dopušča pa možnost, da se je nekaterim izbrisanim storila krivica.
"Zakon prvič usklajen s socialnimi partnerji"
Premier je odgovarjal tudi na vprašanje poslanke PS Barbare Žgajner Tavš o učinkih varčevalnih ukrepov in o njihovih posledicah za nekatere družbene skupine. Janša je poudaril, da je vlada vložila veliko naporov, da zakon za uravnoteženje javnih financ ne bi prizadel tistih z najnižjimi prejemki. Ob tem je zavrnil, da bi vlada naredila krivico upokojencem, in ponovil, da je vlada znižala zgolj prejemke, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih.
Odkar je zakon uveljavljen, po Janševih besedah "o varčevalni histeriji govorijo predvsem tisti, ki jim nič ne manjka", medtem ko tisti na robu preživetja razumejo, da je treba v razmerah, v kakršnih je Slovenija, zategniti pas.
kake mongoloidne zgodbice pripovedujejo mongoloidni novinarji ,mongoloidnem folku...mat ste prefuk...kaj ne vidite da so vas oropali tudi za tisto kar …
Znaten del slabih kreditov imajo banke, ker so številna podjetja, ki so jih najela, propadla. Veliko kreditov je bilo podeljenih …
lahko bi predlagali, če bo dostopen za vprašanja navadnim državljanom??? in če bo odgovoril, kako preživeti z 400 euri 3 …