O prihodnosti so odločali starci

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Statistični podatki, ki so jih prvič zbirali pri DVK, so zgovorni.
Oglej si celoten članek

Državna volilna komisija je objavila statistične podatke udeležbe na referendumu o zakonu o drugem tiru po spolu in starostnih skupinah. 

Medtem ko je odstotek žensk in moških na referednumu relativno izenačen, bode v oči podatek o starostni udeležbi udeležencev referenduma. Moških je bilo za štiri odstotke več, saj je bilo med volilnimi udeleženci 52 odstotkov moških in 48 odstotkov žensk.

Referendum Ne v Kopru, najvišja podpora drugemu tiru v Hrastniku!

Med starostnimi skupinami izstopa skupina volivcev nad 61 let. Takih je bilo kar 37 odstotkov med vsemi udeleženci referenduma. S 26 odstotki je močna tudi starostna skupina 46 do 60 let, medtem ko je odstotke volilnih upravičencev, starih med 31 in 45 let le 18 odstoten. 

Foto: DVK Volilna udeležba po starosti

Približno enako, 19 odstotkov udeležencev referenduma je bilo v najmlajši starostni skupini med 18 in 30 let. 

Podatke zbirali tudi na predsedniških volitvah

Gotovo bodo z vidika starostnih skupin in spola zanimivi tudi podatki o udeležencih predsedniških volitev. Letošnje predsedniške volitve so bile namreč prve, na katerih je DVK zbirala tudi statistične podatke volivcev, ki so prišli na volitve. 

Foto: Saša Despot referendum drugi tir

Direktor DVK Dušan Vučko je pojasnil, da bodo tudi te podatke statistično obdelali in jih javno objavili, v pomoč pa bodo lahko tako analitikom kot strankam ali študentom. 

Volitve Če ste v nedeljo šli na volišče, so o vas zbrali tudi naslednje podatke

Do sedaj so imeli določene podatke, a so do njih prišli na podlagi projekcij, zato niso bili tako natančni kot so z novim načinom zbiranja. 

Odločili so volivci, ki so ostali doma

Na referendumu o zakonu o drugem tiru so sicer odločili volivci, ki so ostali doma. Glasovanje se je končalo s podporo zakonu, za kar je glasovalo dobrih 53 odstotkov tistih, ki so se udeležili glasovanja, a tudi če bi bila številka v prid nasprotnikov zakona, saj je bila udeležba na referendumu prenizka. 

Pobudnikom z referendumom ni uspelo, saj bi se morala za zavrnitev zakona izreči večina udeležence, pri čemer mora ta večina hkrati predstavljati tudi najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev oziroma okoli 340.000 volivcev.

Slovenija Kaj morate vedeti o drugem tiru

Slovenija O čem bomo na nedeljskem referendumu sploh glasovali?

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 17:46 26. Oktober 2017.

    Upokojencev je največ, imajo največ časa ker drugega tako nimajo za počet. Velika večina jih živi za časom kar se …

  • 17:16 26. Oktober 2017.

    I.H. Jebali tebe starci v glavo. Ti jim ne sežeš s svojo primitivnostjo niti do kolen.... So pa vsaj državotvorni …

  • 15:15 26. Oktober 2017.

    Po mojem mnenju lahko le butelj napiše, da "so o prihodnosti odločali starci"!!!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.