Pomembna novost glede mature

Foto: Vlada RS Mateja Logar, infektologinja
Foto: Vlada RS Mateja Logar, infektologinja
Maturanti bodo lahko karanteno v času izpita, prekinili.
Oglej si celoten članek

Strokovna skupina za covid, ki jo vodi Mateja Logar, je izdala priporočilo, da maturanti, ki so v času pisanja maturitetnih izpitov v karanteni, to lahko prekinejo na podlagi PCR testa. "Maturanti, ki bi bili v karanteni zaradi stika in mature redno ne bi mogli opravljati, bodo šli na PCR test 24 ur pred izpitom in če bo test negativen, bodo po tem po posebnih pogojih pisali ali opravljali ustni izpit mature," je na današnji vladni konferenci pojasnila Logarjeva. Prekinitev karantene sicer s PCR testom ni možna. 

"Dodatnega cepljenja maturantov ne predvidevamo"

Podatke o prijavah maturantov so zbirali posamezni cepilni centri. Čas za prijavo so imeli maturanti do 12. ure danes. "Čas, ki je bil na voljo, je zadosti dolg, dodatno ni predvideno, da bi se ponovno odprla kot prednostna skupina maturantov, tako, da v tem spomladanskem delu dodatnega cepljenja maturantov ne predvidevamo, kar se tiče jesenskega pa v tem trenutku še nismo govorili," pojasnjuje Logarjeva. 

Na Nacionalnem inštitutu za javne zdravje (NIJZ) so prejeli naročilo za 2625 odmerkov cepiva proti covidu-19 za cepljenje maturantov in zaposlenih, ki neposredno sodelujejo pri izvedbi mature. Med njimi je 47 naročil za cepljenje mlajših od 18 let.

Cepljenje maturantov 23. aprila

Cepljenje prijavljenih maturantov bo potekalo v petek, 23. aprila, ko bodo na cepilnih mestih večinoma cepili samo maturante. Cepljeni bodo s cepivom AstraZeneca, mlajši od 18. let pa s cepivom Pfizer. AstraZeneca po doslej znanih podatkih, zaščito razvije po treh tednih tednih, maturanti bodo maturo pisali 4. maja, torej slaba dva tedna po cepljenju. Maturitetni koledar ostaja nespremenjen.

Po prvem odmerku AstraZeneca razvije 50-odstotno zaščito, drugi odmerek pa cepljeni lahko prejmejo štiri tedne po prvem.

Logar: Stranske učinke je treba postaviti v kontekst

Neželene učinke AstraZenece je treba primerjati z drugimi neželenimi učinki, poudarja Logarjeva. "Vsako cepivo in vsako zdravilo, ki ga uporabljamo, ima določen profil neželenih učinkov. Cepivo AstraZenece je trenutno zelo izpostavljeno glede pojava neželenih učinkov. Če ga primerjamo z Aspirinom, ki je v prosti prodaji in je tudi povezan s krvavitvami, z nastankom razjede v prebavilih in do takega učinka prihaja veliko pogosteje, kot pri AstraZeneci, kjer je pojavnost resnih stranskih učinkov 4 na en milijon," pravi Logarjeva in poudarja, da se bistveno pogosteje krvni strdki kot pri cepljenju, pojavijo pri bolnikih, ki so covid preboleli. 

Pogostejši stranski učinki, kot sta vročina in glavobol in se pojavita po cepljenju pa po besedah Logarjeve, izzvenita v 24-ih do 36 urah in ne puščata trajnih posledic. 

Kakšen bo protokol na maturi za maturante, ki se ne bodo cepili, strokovna skupina še ni razpravljala, je povedala Logarjeva. "Tukaj gre za usklajevanje med ministrstvoma, tako, da se bomo o tem vsekakor še pogovarjali." 

Samotestiranje: agencija za zdravila izvaja validacijo testov

Samotestiranja na srednjih šolah se še ni začelo, čeprav je bilo napovedano že za ta teden in čeprav naj bi šole teste že imele. Kot je pojasnila Logarjeva, je potrebno pridobiti še validacijo testov v slovenskem okolju, ki jo izda agencija za zdravila JAZMP. "Validacija se trenutno izvaja, ko bo to izpolnjeno, se samotestiranje za srednješolce in zadnjo triado lahko začne."

Študentski domovi: samotestiranje ali hitri testi?

V oranžni fazi, kjer se glede na podatke o novih okužbah, trenutno nahajamo, je predvideno sproščanje nekaterih dejavnosti na fakultetah. Zaradi počitnic je bolj verjetno, da se bodo dejavnosti na fakultetah začele po 1. maju, pravi Logarjeva. "Predvsem zaradi zagotavljanja varnosti v študentskih domovih, je potrebno doreči še, kakšno prakso bomo tukaj uvedli, ali bo tudi tukaj samotestiranje ali hitri antigenski testi. Ta vprašanja še ostajajo odprta," pravi Logarjeva. 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.