Vendar so se pri tem vprašanju v Novartisu sprenevedali, da so o prijavah izvedeli prek medijev, čeprav so zatrdili, da vsako prijavo jemljejo resno.
O svojem razhodu z Novartisom je za komercialno televizijo POP TV spregovoril tudi Metod Dragonja, ki je za Novartis vodil posle v Rusiji. Kot je povedal, so bili razlogi za odhod povezani z Novartisovim zgolj deklarativnim spoštovanjem zakonodaje.
Preiskujejo tudi Sandoz
Predstavniki Evropske komisije so sicer danes izvedli nenapovedano preiskavo tudi v generičnem delu švicarskega Novartisa, družbi Sandoz.
V Sandozu, ki je lastnik slovenskega Leka, so predstavniki Evropske komisije (EK) preiskovali njegove prostore v Franciji, kaj več pa v Novartisu niso želeli povedati. Sandoz je bila edina družba iz skupine, ki jo je EK preiskovala, Novartis pa je že napovedal sodelovanje s komisijo. Tudi v Leku in Krki so potrdili, da niso bili predmet preiskave.
V EK so opozorili, da preiskava prostorov podjetja še nikakor ne pomeni, da so podjetja dejansko kršila evropsko konkurenčno pravo. Sicer pa je Bruselj že julija sprožil formalno preiskavo zaradi suma kršenja pravil konkurence proti farmacevtskemu podjetju Les Laboratoires Servier. Preiskava zajema več evropskih generikov, med njimi tudi novomeško Krko.
Podjetja naj bi se namreč dogovorila, da bodo na trg generičnih zdravil s svojimi generičnimi zdravili vstopila pozneje, kot bi lahko.
Novi dokazi o podkupovanju
Vrh Novartisa ter njegove slovenske podružnice naj bi bil tudi že pred dvema letoma obveščen o podkupovanju zdravnikov in predstavnikov oblasti na Balkanu, za kar naj bi obstajali tudi dokumenti.