Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) sumijo, da je gospodarska družba javnemu zavodu poslala listine, na podlagi katerih je bilo pripravljeno javno naročilo, je na tiskovni konferenci pojasnil Robert Slodej z NPU.
Preiskovalci NPU so zjutraj izvajali osem hišnih preiskav na naslovih fizičnih in pravnih oseb, kjer so iskali poslovno dokumentacijo in druge dokaze o sumih kaznivih dejanj, povezanih s sistemsko korupcijo. Peterica osumljenih je bila za čas, dokler so trajali zakonsko določeni razlogi, pridržani.
Cena nad realno tržno vrednostjo
Preiskavo so preiskovalci začeli na podlagi lastne zazanave pred štirim oziroma petimi meseci. Sumijo, da je podjetje v fazi priprave na sklenitev pogodbe za servisiranje in vzdrževanje medicinske opreme poslalo listino, s katero so predlagali določeno ceno, ki ni bila realna tržna vrednost in je bistveno odstopala od vrednosti pogodbe. Predhodno niso opravili nobenih tržnih raziskav, ki bi dokazale, da so bili konkurenti bistveno cenejši. Pogodbo so nato z naročnikom (javnim zavodom) sklenili za obdobje treh let.
UKC oškodovan za 448 tisočakov
Vpletena naj bi bila podjetje Medicoengineering in UKC Ljubljana, ki je bil oškodovan za 448 tisoč evrov, prav toliko naj bi znašal protiopravno pridobljena premoženjska korist. Policija še preiskuje, ali se je kdo od preiskovanih osebno finančno okoristil.
Po Slodejevih besedah so v preiskavi poleg odgovorne osebe zdravstvenega zavoda še odgovorna oseba komercialnega sektorja in odgovorna oseba za pripravo in izvajanje naročil tega zdravstvenega zavoda. Dejal je, da pridržanih ne nameravajo privesti pred preiskovalnega sodnika. Pridržanje bodo odpravili, ko bodo za to prenehali veljati zakonski razlogi, kar je odvisno od samega poteka preiskave, je še pojasnil.
Pri preiskavah je sodelovalo 30 preiskovalcev NPU, ki so jim pomagali ljubljanski kriminalisti. Kot so še sporočili z Generalne policijske uprave, je za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti zagrožena zapora kazen od 1 do 8 let.
Vrhunec lani uvedel interni nadzor zaradi miz
Vrhunec je decembra odredil interni nadzor nad izvedbo vseh postopkov, povezanih s sklenitvijo vzdrževalne pogodbe, sklenjene z Medicoengineeringom. Vodstvo UKC je takrat pojasnilo, da želijo razčistiti vse sume, ki neupravičeno mečejo dvome na transparentno izpeljan postopek izbora vzdrževalca operacijskih miz. Pogodba, ki so jo sklenili za tri leta, je vredna 70.733,78 evra z DDV.
Pogodbo so podpisali 24. septembra lani, potem ko je prejšnja vzdrževalna pogodba potekla. V UKC so pojasnili, da potrebujejo serviserje, ki imajo dostop do originalnih rezervnih delov in so usposobljeni za vzdrževanje. Ker mize proizvaja podjetje Maquet, so tako lahko sklenili pogodbo le z vzdrževalcem, ki je pooblaščen za vzdrževanje miz te znamke, kar Medicoengineering je.
Prah je dvignil tudi promocijski video za Medicoengineering, v katerem je nastopal Vrhunec. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je dejal, da bo potrditev mandata Vrhuncu za generalnega direktorja UKC Ljubljana pokazatelj, ali vlada misli resno z bojem proti korupciji. Odločitve vlada še vedno ni sprejela.
Obsežne preiskave v preteklih mesecih
Kriminalisti so obsežne hišne preiskave v zdravstvu opravljali že konec lanskega leta. Izvedli so 58 hišnih preiskav in v okviru preiskave pridržali 13 ljudi. Od leta 2008 naj bi namreč vsaj šest zdravnikov, od tega štirje predstojniki oddelkov v bolnišnicah in dva priznana kirurga, ter dve vodji lekarn v dveh bolnišnicah v različnih časovnih obdobjih prejemali od deset do sto tisoč evrov nagrade oziroma podkupnine.
Zanimiva povezava če koga zanima katera delnica Ljubljanske borze je v letošnjem letu pridobila skoraj 1500%sspojdite na spodnji link<br /><br …
Moraš vedet, da je preiskava je še daleč od odsodbe. Ko bojo obsojeni vsi, ki so kradli in rovarili, dam …
Ljubljančani ste bili vedno priviligirani tudi kar se tiče kriminalističnih preiskav !<br />Kdaj bo na vrsti bolnišnica v Novi Gorici …