Incident na osnovni šoli v Veliki Dolini še zdaleč ni dobil epiloga. Potem ko je 14-letni Rom iz vasi Ponikva trikrat ali štirikrat udaril devetošolca ter ga porinil v mizo, zaradi česar so mu glavo pokrpali z več kot desetimi šivi, njegov brat pa je posnetek objavil na tiktoku, so vzkipeli prebivalci krajevnih skupnosti (KS) Velika Dolina in Jesenice na Dolenjskem, ki so zadnja tri leta tarča teroriziranja dveh romskih družin, govora je o izsiljevanju in krajah.
Nagraditev nasilneža
Po ponedeljkovi izredni seji obeh KS, na kateri je sodelovala tudi ravnateljica Anja Zevnik, ki jo svet šole podpira soglasno, se je v četrtek sestal brežiški občinski svet. Župan Ivan Molan je po sestanku opozoril, da si ne predstavlja, da bi lahko ta učenec še obiskoval OŠ Velika Dolina. Groza ga je tudi, da naj bi družina napadenega učenca razmišljala o selitvi drugam: "Ker to pomeni, da bi v tem primeru znova nagradili nasilneža."
Občinski svetniki so med drugim vlado pozvali, naj v zakonodajni postopek takoj predloži zakonodajni paket, ki rešuje romsko problematiko, kar je sicer obljubila že lani, ko je vladna koalicija v državnem zboru zavrnila predlog županov enajstih občin jugovzhodne Slovenije in Posavja. Ker odziva ni bilo, so se je včeraj v Novem mestu spet zbralo vseh enajst županov.
Med njimi je bila tudi prva dama Trebnjega Mateja Povhe, ki se v svoji občini prav tako sooča z romsko problematiko. Ta se je nazadnje zaostrila na podružnični šoli trebanjske osnovne šole v Dobrniču in močno spominja na dogodek v Veliki Dolini.
Skrivali so se pod mizami
Po izjavah naših sogovornikov naj bi se začelo že konec lanskega leta. Kri sicer ni tekla, toda dejanja za žrtve zato niso nič manj travmatična. Osemletnik iz romske družine iz okolice Dobrniča je po njihovem pripovedovanju med odmori otipaval sošolke, sošolcem slačil hlače s spodnjicami vred, jih porival ob radiatorje, polamljal igrače in še in še. Denimo grozil, da bo oče prišel v šolo s pištolo, zaradi česar so se učenci skrivali pod mizami, ko je prišel ponj. Ob tem pa sploh ne bi smel vstopiti v šolo, saj imajo vanjo starši dostop le ob predhodni najavi.
Po besedah ene od mam je oče tudi pretil, da bo nekaterim šolarjem navil ušesa, in jih tudi je. "Prišel je gor, jih enemu navil, ko jih je hotel še drugemu, pa je tega učiteljica zvlekla v razred in zaklenila vrata. Po naših podatkih so se takrat druge učiteljice prestrašene zaklenile v zbornico."
Prijavi na policijo
Še ena mati nam je iskreno povedala, da se otroci med seboj seveda kdaj sporečejo, "kar je normalno, toda čez pet minut so spet prijatelji. Nihče nikogar ne ustrahuje, kot v tem primeru".
Starši ne zahtevajo, da se nasilneža izpiše iz šole, so si pa prizadevali za sestanke z vodstvoma šole, dobrniške in glavne trebanjske, s katerimi bi dosegli, da bodo njihovi otroci pri pouku lahko zbrani, sproščeni, in se počutili varne.
"Starši smo se brez uspeha obračali na učitelje, nadlegovanje se je samo stopnjevalo. Zato smo podali dve prijavi na policijo, eno zoper mladoletno in drugo zoper odraslo osebo. Naposled smo tako rekoč izsilili sestanek z glavno ravnateljico iz Trebnjega Ano Kastigar, ki je pripovedovala o pomenu pogovarjanja, sprejemanja drugačnosti. Pri skrivanju otrok pred mizo, kar jim lahko pri teh letih povzroči dolgotrajne travme in nenazadnje odpor do Romov? Ker drugačnost naj bi morala sprejeti večina, manjšini pa je dovoljeno vse?" se je razburila sogovornica. "Na sestanku je bil tudi oče, vsem je skakal v besedo, češ, da njegov sin tega ne počne, in če že je, zakaj mu nihče ni povedal, kaj se dogaja. Saj bi mu morala učiteljica, ki je bila o vsem obveščena. Nazadnje je izpadlo, da smo mi krivi za ta sestanek. Pričakovali smo, da bomo kaj rešili, zdaj nam je pa za kozlat, tako smo jezni."
Veliko vprašanj, malo odgovorov
Vršilki dolžnosti ravnateljice OŠ Trebnje Kastigarjevi smo zastavili zelo konkretna vprašanja, od tega, zakaj ima oče vstop v šolo, do najpomembnejšega, kako nameravajo reševati to medvrstniško nasilje, pri čemer so, po pravilih, dejavni tudi policisti in center za socialno delo, pa če gre za Rome ali ne. Konec koncev se takšni incidenti dogajajo še na drugih šolah, tudi med Slovenci nad Slovenci.
Njen odgovor je bil pavšalen tako, kot na sredinem sestanku: "Upam, da razumete, da vam podrobnih informacij o dogodkih, po katerih sprašujete, ne moremo podati zaradi varstva interesov postopkov, ki jih vodimo, varstva osebnih podatkov in varstva interesov mladoletnih oseb, ki so vključene v postopke. O dogodkih smo obvestili tudi policijo. V šoli sicer ob vsaki zaznavi nasilja ukrepamo v skladu z zakonom o osnovni šoli, s pravili šolskega reda, hišnim redom in z vzgojnim načrtom OŠ Trebnje. Vsako nastalo zadevo rešujemo najprej individualno s posameznimi učenci in njihovimi starši. V skladu s strokovnimi pravili sledimo postopnosti; najprej se z otrokom pogovori učitelj/razrednik, po potrebi se v reševanje vključijo tudi svetovalna služba, vodstvo šole in zunanje institucije. Poudarim lahko še enkrat, da k razreševanjem vsakih težav pristopimo strokovno, konstruktivno z vso odgovornostjo in v največjo korist učencev."
To se mora nehati!
Županja Povhetova nam je po sestanku omenjenih županov v Novem mestu sporočila: "Danes me je v.d. ravnateljice obvestila o dogodku. Glede na trenutne informacije, ki jih imam, vse okoliščine dogodka še niso pojasnjene. Zaradi tega v tem trenutku ne morem podati uradnega komentarja."
Dogodkov je bilo več, a očitno je bil eden vnebovpijoč. Vsi vse vedo in oče učenca se je že takoj po sredinem srečanju vprašal, če "namerava ravnateljica vse pomesti pod preprogo", ker po ponedeljkovi razdelitvi spričeval res nastopijo počitnice, a v novem šolskem letu se ne bodo več sprijaznili s tako mlačnim odzivom. "To se mora nehati."
dezurni@styria-media.si
V skladu z zakonom o medijih objavljamo naslednji prikaz nasprotnih dejstev:
V članku je neresnično navedeno, da naj bi se vse (težave z romskim otrokom, op. a.) začelo že konec lanskega šolskega leta. Osemletnik iz romske družine iz okolice Dobrniča naj bi med odmori otipaval sošolke, sošolcem slačil hlače s spodnjicami vred, jih porival ob radiatorje, polamljal igrače in še in še. Denimo grozil, da bo oče prišel v šolo s pištolo, zaradi česar naj bi se učenci skrivali pod mizami, ko je prišel ponj.
Resnična dejstva so naslednja:
Šola se je z obtožbami prvič seznanila v torek, 11. 6. 2024, ko je mama domnevnega oškodovanca poslala elektronsko sporočilo, da bi se rada pogovorila. Razredničarka jo je še isti večer poklicala. Povedala je o dogodku, ki naj bi se zgodil v podaljšanem bivanju. Takoj naslednji dan je razredničarka opravila razgovore z vpletenimi učenci in učiteljico podaljšanega bivanja. Ugotovila je, da je romski učenec enemu sošolcu povlekel hlače in drugemu učencu rekel, da mu bo oče ˝pošpičil˝ ušesa. Ni jih porival ob radiatorje. Učiteljica je ukrepala po Pravilih šolskega reda OŠ Trebnje. Učenec, ki je domnevna žrtev, pred tem nikoli ni omenil, da naj bi ga romski učenec teroriziral. Učenci se niso nikoli skrivali pod mizami pred očetom romskega učenca, ker ta ni prihajal v učilnico, kjer
se je izvajalo podaljšano bivanje, ampak je učiteljica učenca poslala do vhodnih vrat, kjer so ga starši prevzeli.
Dne 12. 6. 2024 je mama ene od učenk poklicala učiteljico in rekla, da naj bi romski učenec otipaval njeno hči in da je razredničarki to že povedala na govorilnih urah. Razredničarka je zanikala, da bi to informacijo imela. Mama se je takoj popravila, da otipavanja ni omenila, ker ni želela govoriti o podrobnostih. Tudi na izrednem roditeljskem sestanku je povedala, da razredničarki ni podala informacij o domnevnem otipavanju.
Avtor v članku navaja izjavo: ˝Starši smo se brez uspeha obračali na učitelje, nadlegovanje se je samo stopnjevalo. Zato smo podali dve prijavi na policijo, eno zoper mladoletno in drugo zoper odraslo osebo. Naposled smo tako rekoč izsilili sestanek z glavno ravnateljico iz Trebnjega Ano Kastigar, ki je pripovedovala o pomenu pogovarjanja, sprejemanja drugačnosti˝.
Resnična dejstva so naslednja:
Šola se je z obtožbami prvič seznanila v torek, 11. 6. 2024, ko je mama obvestila razredničarko o dogodkih, ki naj bi se tisti dan zgodili v podaljšanem bivanju. Razredničarka jo je v večernih urah poklicala in se pogovorila. Naslednji dan je preverila informacije pri vseh vpletenih. Šola se je z obtožbami glede otipavanja prvič seznanila dne 12. 6. 2024, ko je mama učenke to povedala
razredničarki. Do tega dne nihče od staršev ni omenil neprimernega vedenja romskega učenca, prav tako učitelji niso zaznali vedenja romskega učenca, ki bi bistveno odstopal od vedenja drugih otrok. Na nobenem od treh roditeljskih sestankov, zadnji je bil 10. 6. 2024, starši učencev niso izpostavili težav v zvezi z vedenjem romskega učenca.
Na govorilnih urah 14. 12. 2023 je ena mama omenila, da romski učenec nagaja. Oče in mama drugega učenca pa sta dne 5. 2 2024 povedala, da romski učenec nagaja njunemu sinu in da naj bi rekel, da mu bo oče navil ušesa. Po domnevnem dogodku je razredničarka z romskim očetom opravila razgovor in mu povedala, da vse težave rešujemo v šoli in ga pozvala, da naj se v prihodnje z vprašanji obrača nanjo.
Sestanka z ravnateljico ni bilo potrebno izsiliti, saj je šola takoj po prejemu pritožb staršev nemudoma proaktivno odreagirala:
- Razredničarka je 12. 6. 2024 ob 20.00 sklicala videokonferenco, na kateri so bile prisotne štiri učiteljice PŠ Dobrnič. Takoj po končanem sestanku ob 22.28 je razredničarka mami domnevne žrtve poslala sporočilo o načrtovanem sestanku s starši. Tudi dne 13. 6. 2024 ob 16.35 je razredničarka ponovno sporočila, da bo vpletene obvestila o sestanku. - Vršilka dolžnosti ravnatelja Ana Kastigar je prejela elektronsko sporočilo s predlogom po sestanku dne 14. 6. 2024 ob 13.06. Istega dne ob 14.04 je vršilka dolžnosti odgovorila, da bo sestanek sklicala, ko bo dobila vse potrebne informacije. Sestanek je bil sklican in se je odvil v sredo, 19. 6. 2024, ob 7.15.
Avtor v članku navaja izjavo: ˝Po besedah ene od mam je oče tudi pretil, da bo nekaterim šolarjem navil ušesa, in jih tudi je. Prišel je gor, jih enemu navil, ko jih je hotel še drugemu, pa je tega učiteljica zvlekla v razred in zaklenila vrata. Po naših podatkih so se takrat druge učiteljice prestrašene zaklenile v zbornico."
Resnična dejstva so sledeča:
V jutru, ko naj bi se ta domnevni dogodek zgodil, je bila v prvem nadstropju v svoji učilnici prisotna ena učiteljica, v zbornici ni bilo nikogar. Učiteljica ni nobenega učenca povlekla v učilnico in učilnice ni zaklenila, tudi sicer so učilnice ves čas odklenjene.
Tega jutra, 12. 6. 2024, je nekaj minut po pol osmi prišel v 3. razred (prvo nadstropje) domnevni oškodovanec, ki je povedal, da je oče romskega učenca prišel v šolo, da naj bi ga natepel. Ko ga je učiteljica vprašala zakaj tako misli, je učenec odgovoril, da je brcnil romskega učenca. Učiteljica je povedala, da očeta v prvem nadstropju ni videla in ne slišala, nobeden od učencev pa ji ni povedal, da naj bi se oče sprehajal po šoli. Nihče se ni zaklepal v zbornico.
Avtor v članku navaja, da naj bi romski otrok grozil sošolcem, da bo prišel oče v šolo s pištolo, in da so se otroci skrivali pod mizami, ko naj bi romski starš prišel po svojega otroka.
Resnična dejstva so sledeča:
Vrata šole so po osmi uri že od aprila 2024 zaklenjena. Starši lahko vstopijo, če pokličejo na telefonski številki, ki sta objavljeni na vidnem mestu. Posamezni starši so v jutranjem času občasno prišli na krajši pogovor in po določeno informacijo. Starši po učence praviloma ne prihajajo v šolo, ker jih ob določenih urah učiteljice pospremijo do izhoda in predajo staršem. Učenci oddelka, v katerem je obravnavani romski otrok, nikoli niso bili brez nadzora med odmori. Takšna je že dolgoletna praksa učiteljice v dopoldanskem času in učiteljice podaljšanega bivanja. Situacije, ki jo opisujete v članku, in sicer da naj bi se otroci skrivali pod mizami, prisotne učiteljice nikoli niso zaznale.
Avtor v članku navaja izjavo: ˝Na sestanku je bil tudi oče, vsem je skakal v besedo, češ, da njegov sin tega ne počne, in če že je, zakaj mu nihče ni povedal, kaj se dogaja. Saj bi mu morala učiteljica, ki je bila o vsem obveščena. Nazadnje je izpadlo, da smo mi krivi za ta sestanek. Pričakovali smo, da bomo kaj rešili, zdaj nam je pa za kozlat, tako smo jezni.˝
Resnična dejstva so sledeča:
Sestanek je vodila vršilka dolžnosti ravnatelja Ana Kastigar, ki je dosledno dajala besedo vsem, ki so želeli spregovoriti in ustavila govorce, če niso sledili protokolu. Oglasili so se tudi starši, ki so povedali sledeče: Eden od staršev je povedal: ˝V oddelku opažam vragolije in nič drugega.˝ Oče enega od učencev je rekel: ˝Jaz nimam nobenih težav.˝ Mama učenca je svetovala, naj starši najprej preverijo informacije, ki jih učenci povedo doma. Mama učenke je povedala: ˝Učenci so živahni, nikoli pa nismo imeli medvrstniških težav.˝
Ana Kastigar,
vršilka dolžnosti ravnatelja
vsako neustrezno kaznovanje ali manjko vodi v vecji in bolj drzen kriminal. pa kaj pol, ce so evropska manjsina. zakon …
Ponoči zabarakadirat okna in vrata na bajti te problematicne familije in vse skupaj zažgat. Naj crknejo
So se otroci pred polpismenim Romom skrivali pod mizami ? Očitno Romi bolje poskrbijo za svoje otroke, da ti posamezniki …