Nova migrantska zakonodaja: Na tečaj slovenščine, sicer ob denarno nadomestilo

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Vlada je danes potrdila nov predlog zakona o mednarodni začiti, ki predvideva skrajšanje postopkov odločanja, pa tudi pogojevanje podaljšanja denarnega nadomestila z udeležbo na tečaju slovenščine.
Oglej si celoten članek

Tako kot v večini drugih evropskih držav je ob povečanemu prihodu beguncev tudi slovenska vlada pohitela s spremembami zakonodaje. V skladu z novi predlogom bi namreč skrajšali dolgotrajne birokratske postopke o odločanju za azil.

Vlada: Hitra odprava tistih, ki ne potrebujejo mednarodne zaščite

O posamezni prošnji za mednarodno zaščito bi tako morali odločiti že v dveh mesecih, pravno sredstvo pa ne bo zadržalo odločitve. Po novem pa bi notranje ministrstvo v primeru prihodov večjega števila državljanov tretjih držav postopke izvajalo kar v nastanitvenih območjih v bližini meje oziroma tranzitnega območja.

Kot je navedla vlada v sporočilu za javnost, naj bi "predlog na ta način omogočal hitro in učinkovito obravnavo tistih, za katere se že na začetku ugotovi, da očitno ne potrebujejo mednarodne zaščite".

Pogojevanje podaljšanega nadomestila s tečajem jezika

Poleg tega zakon, ki ga mora sedaj potrditi še državni zbor določa, da so do podaljšanega nadomestila za bivanje pri zasebniku upravičeni le tisti begunci, ki so bili  v obdobju prvih 18 mesecev v 80 odstotkih prisotni na tečaju slovenskega jezika.

Novela tudi ukinja enkratno denarno pomoč v višini 270 evrov, prav tako pravico osebe s subsidiarno zaščito do denarnega nadomestila za zasebno nastanitev za družinske člane.

Podaljšanje subsidiarne zaščite

Neodprto za nevladne organizacije pa je še vedno ostalo vprašanje podaljšanje subsidiarne zaščite, ki jo v Sloveniji le izjemoma podaljšajo. To namreč prejmejo osebe, ki ne izpolnjuje pogojev za priznanje statusa begunca, vendar bi ji bila ob vrnitvi v matično državo povzročena resna škoda, ki zajema smrtno kazen ali usmrtitev, mučenje ali nehumano ali poniževalno ravnanje.

Do zdaj namreč država le obstoj razlogov, na podlagi katerih je bila subsidiarna zaščita podeljena, ne pa tudi obstoj drugih razlogov, ki jih je prosilec še navedel oziroma o spremembah, ki so se zgodile. Ministrstvo po zdajšnji zakonodaji predlaga, da lahko posameznik s subsidiarno zaščito ponovno zaprosijo za status begunca.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 07:34 11. December 2015.

    Tako je nekaj uric dremanja in nadomestilo je to.Zopet ena od bistroumnih potez nasih veleumov v parlamentu.Temu se po domace …

  • Nimam nič proti tej spremembi. Prav je da se jim da možnost če se trudijo. Če pa ne pa se …

  • 23:19 10. December 2015.

    za zdaj so pobrali dobrine ki so bili namenjeni za naš obubožan narod in dali migrantom, v drugo nam bodo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.