Naprodaj bo najmanj polovica in največ tri četrtine banke. Institucionani vlagatelji (zavarovalnice, skladi ...) bodo predvidoma lahko kupili 90 odstotkov delnic, mali vlagatelji v Sloveniji pa predvidoma deset odstotkov. Glede na izkazan interes se lahko to razmerje spremeni. Finance so v anketi med gospodarstveniki in politiki našli le enega, ki ga zanima nakup, do 50 tisoč evrov bi vložil Joc Pečečnik, vsi drugi pa ne.
Prospekt z več informacijami bo objavljen predvidoma 26. oktobra. Cena delnice tako še ni znana, tudi v prospektu pa bo določen le razpon cene, ki bo odvisna od končnih ponudb.
NLB je v nameri razkrila tudi nekaj zanimivih podatkov. Na slovenskem trgu ima po bilančni vsoti 23,2-odstotni tržni delež ter največjo bazo komitentov: več kot 47 tisoč pravnih oseb in skoraj 751 tisoč fizičnih oseb na dan 30. junija 2018, od tega je 688 tisoč aktivnih komitentov.
Delež slabih posojil je na dan 30. junija 2018 znašal 8,3 odstotka, medtem ko je bil konec leta 2012 kar 28,2 odstotka, rezervacije za slaba posojila pa so 73,7-odstotne (prej 59,3-odstotne). Depoziti znašajo kar 73 odstotkov vsega financiranja.
Uprava NLB obljublja, da bo v prihodnjih letih za dividende izplačala okrog 70 odsotkov dobička.
Prodajo vodijo Deutsche Bank, J. P. Morgan in Citigroup.
dezurni@zurnal24.si
Idioti so dosegli kritično maso. Razprodali bodo svoje premoženje. Najprej je nekaj pohlepnih idiotov vzpostavilo totalno nezaupanje, sedaj bodo zastonj …
Dokler bo država kot solastnik še odločala pri upravljanju, bo NLB težko prodati za zadovoljivo ceno.
V bistvu bi moral biti naslov "Noro, koliko komitentov je izgubila NLB v zadnjih letih" Prodat 100% komurkoli, če kdo …