Dogajanje na Ljubljanski borzi je pretekli teden minilo povsem v znamenju delnic Nove Kreditne
banke Maribor (NKBM). Te so namreč v ponedeljek, na sklepni dan prve faze privatizacije te druge
največje slovenske banke, začele kotirati na borzi in takoj požele veliko zanimanja. Z njimi je
bilo sklenjenega za kar 54,3 milijona evrov prometa, njihova vrednost pa se je pri tem s 27 evrov,
po kolikor jih je v prvi javni ponudbi prodala država, povzpela na 39,73 evra, kar pomeni
47-odstotno rast.
Rast delnic NKBM pa ni uspela preprečiti, da osrednji indeksi ne bi trgovanja na tedenski ravni zaključili z negativnim predznakom. Osrednji borzni indeks SBI 20 se je namreč znižal za 163,30 točke oziroma 1,42 odstotka na 11.314,54 točke. Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP pa se je znižal za 54,93 točke oziroma 2,15 odstotka na 2497,99 točke.
Po prometu so delnicam NKBM minuli teden sledile delnice novomeške farmacevtske družbe Krka. Z njimi je bilo za 11,1 milijona evrov prometa, njihov enotni tečaj pa se je na tedenski ravni občutno znižal, in sicer za okrog 3,5 odstotka na 122,09 evra.
Na tretje mesto so se po prometu uvrstile delnice laške pivovarne, saj so zabeležile za 6,71 milijona evrov poslov. Ob tem pa so se delnice Pivovarne Laško pocenile še bolj kot Krkine - njihov enotni tečaj je zdrsnil za dobrih deset odstotkov na 87,07 evra.
O vzrokih za padec se lahko le ugiba
Vzroki za takšen padec so po Bernikovih pojasnilih trenutno zaviti v meglo. Ugibati je sicer mogoče, da je zlasti sredina razprodaja povezana s konsolidacijo lastništva družb, ki so oziroma so bile velike lastnice Pivovarne Laško. Center Naložbe, ki je v preteklem tednu prodal kar 18-odstotni delež Pivovarne Laško, je namreč objavil namero za prevzem Infonda Holding, trenutno še vedno aktivnega lastnika četrtine pivovarne.
Iz Pivovarne Laško so sicer v petek sporočili, da je urad za varstvo konkurence proti Pivovarni Laško, Pivovarni Union, Radenski, Infond Holdingu, Centru Naložbe in družbi Kolonel uvedel postopek presoje skladnosti koncentracije s pravili konkurence, ker naj bi skupaj pridobile 57,23-odstotni delež Mercatorja in s tem skupni nadzor nad družbo, česar pa v roku niso priglasile. Do odločitve urada v postopku proti omenjenim družbam jim je varuh konkurence prepovedal razpolaganje z delnicami Mercatorja. V Laškem očitke zavračajo.
Veliko prometa, skupno 2,75 milijona evrov, je bilo tudi z delnicami Telekoma Slovenije. Te so se na tedenski ravni sicer podražile za 0,65 odstotka na 397,40 evra. Na gibanje Telekomovih delnic je verjetno vplivalo tudi to, da je ta s svojo kosovsko hčerinsko družbo Ipko Net v petek uradno zagnal omrežje mobilne telefonije na Kosovu.
Med obveznicami so kraljevale obveznice Slovenske odškodninske družbe druge izdaje, saj je bilo z njimi za 1,94 milijona evrov prometa, med investicijskimi družbami pa delnice investicijskega sklada NFD 1. Slednje so se ob tem pocenile za 1,7 odstotka na 2,82 evra.
Vrednost indeksa investicijskih skladov PIX se je znižala za 34,40 točke oziroma 0,47 odstotka na 7297,37 točke, indeks obveznic BIO pa je pridobil 0,40 točke oziroma 0,34 odstotka in trgovalni teden sklenil pri 116,95 točke.