Sprejeti predlogi so sicer bili predvideni že prej, v evropski varnostni strategiji iz aprila 2015, vendar so nedavni dogodki v Parizu vse skupaj samo še pospešili. Evropski komisarji so tako ukrep sprejeli že 18. novembra in na noge pognali športne strelce, ki širom po Evropi že podpisujejo peticijo proti strožji orožarski zakonodaji.
Najbolj jih moti predvidena prepoved uporabe polavtomatskega orožja, zato menijo, da so ukrepi usmerjeni predvsem proti njim, imetnikom zakonitega orožja, hkrati pa pomenijo omejevanje zbirateljstva in strelskega športa.
"Kot športniku se mi zdi to nepojmljivo. Gre za olimpijske igre in nenazadnje podpiram moje kolege, olimpijce. Dve olimpijski disciplini, ki spadata v to kategorijo; ženska športna pištola in moška hitrostrelna pištola bosta prepovedani. Evropejcem ju bodo enostavno zaklenili in onemogočili nastop na olimpijskih igrah. Gre za šport in nisem še slišal, da bi kak terorist napadel z registriranim športnim orožjem," dodaja nosilec številnih strelskih medalj, seveda tudi olimpijskih.
Brez polovice strelskih disciplin
Da so strožja pravila neživljenska, opozarjajo tudi drugi slovenski šporniki strelci, lovci, zbiratelji, ki jih v Sloveniji ni malo. Po zadnjih podatkih slovenskega notranjega ministrstva, se slovenski športni strelci združujejo v kar 407 strelskih in lokostrelskih društev in 25 zvez, mnogi med njimi pa za svoj šport uporabljajo, po novem sporno, polavtomatsko orožje. Po besedah predsednika upravnega odbora Strelskega društva 1991, Igorja Polajnarja, bi s tem ukrepom izginila vsaj polovica športnih disciplin v Sloveniji.
Incidentov z registriranim orožjem nikjer po Evropi
Andrej Feguš, dolgoletni in trofejni slovenski športni strelec v tako imenovanih dinamičnih strelskih disciplinah, kjer uporabljajo tudi znamenito kalašnikovko, dodaja, da v zadnjih tridesetih letih svoje aktivnosti ne pomni strelskega incidenta, ki bi se zgodil z registriranim športnim orožjem: "Naj si pogledajo podatke. Tako za Slovenijo kot ostalo Evropo velja, da je takšnih primerov le za promil," pravi Fengušt in dodaja, da bi se morala Evropa problema lotiti drugje, kaznovanje lastnikov legalnega orožja zaradi kaznivih dejanj z nelegalnim orožjem pa tudi njegovem ni odgovor na problematiko:
Kaj še predlaga Evropska unija?
Poleg prepovedi nekaterih polavtomatskih strelnih orožij, komisija uvaja strožje predpise glede spletne nabavi orožja in streliva, skupna pravila o označevanju strelnega orožja za izboljšanje njihova sledljivosti, boljšo izmenjavo informacij med državami članicami in obveznost medsebojnega povezovanja med nacionalnimi registri orožja.
Bo staro orožje treba uničiti?
Za omejitev tveganja preprodaje orožja kriminalcem ostrejši ukrepi čakajo zbiratelje starega orožja: "Gre za zbiranje starega, še delujočega orožja, ki ga pri nas tako in tako prepovedano uporabljati oziroma zanj kupovati strelivo. Imeti ga morajo doma. Uničevati puško mitraljez težak 12 kg in je dolg 130 cm, je zato popolni nesmisel, saj s takšnim orožjem ne moreš ven, na cesto, da te ljudje ne bi opazili," drugi, za strelce nesprejemljivi evropski ukrep ponazori naš sogovornik Igor Polajnar in doda, da bi z uničevanjem od 70 do 150 let starega orožja uničiliu tudi del slovenske kulturne dediščine.
vanda.levstik@zurnal24.si
do smrti se da nekoga preteps tudi brez orožja, kako boš to prepovedal
Kaznovati vse imetnike legalnega orožja s konfiskacijo/uničenjem, tako da bo mogoče orožje imeti samo ilegalno, kupljeno na balkanski borzi. Kako …
Ni panike: teroristom bodo omejili ??(sedaj je bil prost..)dostop..<br />Nam civilom, pa sprostili, dostop do orožja.. !!