Podražitve vode, ogrevanja in odvoza odpadkov, izmed katerih prvi dve veljata od novembra, bodo prinesle dodatnih šest milijonov evrov Javnemu podjetju Vodovod - Kanalizacija, deset milijonov evrov Snagi in okoli deset milijonov Energetiki. Sredstva bodo večinoma namenili investicijam, direktorji podjetij pa so se strinjali, da brez podražitev “ni šlo več”.
Izjeme: vrtci in LPP
Med ekonomsko upravičenimi podražitvami so se v holdingu odločili za omenjene tri, ne pa za dražitev vrtcev in javnega potniškega prometa, je povedal župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. “Želimo čim več uporabnikov javnega prevoza,” je pojasnil in dodal, da bi se podražitve morale dogajati vsako leto in bi bile tako manj občutne.
Janko Kramžar, direktor Javnega podjetja Snaga, je dodal, da za podražitve “nikoli ni bil pravi čas”.
Hrvoje Drašković, Energetika LjubljanaDobiček je padel z osem na 3,5 milijona.
Investicije
Hrvoje Drašković, direktor Energetike Ljubljana, je povedal, da so v povišanje cen vključene višje cene premoga (te so zrasle lani), zagotoviti pa morajo še sredstva za nujne investicije. Pravi, da bodo na Verovškovi cesti izvedli rekonstrukcijo rezervoarskih kapacitet, že decembra bodo zgradili štiri vročevode v Šiški, pripravljajo pa še 15 kilometrov plinovoda, vključno z novim plinskim agregatom v toplarni v Mostah.
Zdenka Grozde, direktorica Javnega holdinga Ljubljana, je ob tem pojasnila, da je 63 odstotkov vodovodne infrastrukture dotrajane in da bi v prihodnosti težko zagotavljali kakovost. Z dodatnimi sredstvi bodo zamenjali še 70 kilometrov salonitnega vodovoda in poskušali omejiti vodne izgube, ki trenutno znašajo 35 odstotkov.