Ni še razloga za paniko

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Borzni indeksi po praktično vseh svetovnih trgih beležijo močne padce, tudi Ljubljanska borza končala v rdečem. Razloga za paniko še ni, pravi Lokar.
Oglej si celoten članek

Vzroki za padce vrednosti indeksov, ki v povprečju znašajo okoli štiri odstotke, naj bi prinašali strah pred majavostjo italijanskega in španskega gospodarstva ter tem, da bodo ZDA znova zdrsnile v novo recesijo.

"Gre za sklop dejavnikov. Nadaljujejo se strahovi vlagateljev glede dolžniške krize. Po drugi strani je težava pri cenah državnih obveznic držav, ki so izpostavljene, v tem trenutku sta najbolj na tapeti Italija in Španija. Padajo, kar pomeni da pribitki rastejo, to pa še dodatno povečuje strah, da te države tega ne bodo zmogle odplačati. Po drugi strani so makroekonomski podatki svetovnih ekonomij nekoliko slabši, znova se je pojavil strah pred novo recesijo,  recesijo z dvojnim dnom.  Vse to dela investitorje nervozne, to vpliva na prodajo in padec je tu," prepletenost vzrokov pojasnjuje Aleš Lokar iz KD Skladov.

Globlje in globlje ...

Azijske borze so tako danes potonile. Glavni japonski in južnokorejski indeksi so padli za 3,7 odstotka, avstralski za štiri odstotke, hongkoški pa celo za 4,6 odstotka.

Tudi na evropskih borzah se držijo za glavo. Po začetnem silovitem padcu so si tečaji nekoliko opomogli, vendar je nato sledil še en padec.

Obrazi so bili zaskrbljeni tudi na Wall Streetu. Ob zaključku poslovanja je industrijski indeks Dow Jones izgubil 4,3 odstotka.

Ni še razloga za paniko

Čeprav številni opozarjajo, da razmere zadnjih dni spominjajo na leto 2008 in začetek krize, Lokar meni, da je razmišljanje o tem, da smo na pragu nove krize preuranjeno: „Jasno je, da se bo tempo rasti upočasnil, jasno je bilo, da zahodne države ne bodo mogle rast s triodstotnimi stopnjami kot lani v tem času.“

Pri tem spomni, da mora biti gospodarska rast negativna dve četrtletji, preden sploh lahko govorimo o krizi, a „za zdaj nimamo niti enega negativnega kvartala. Ni smiselno prehitevati, gospodarska rast pa se je upočasnila in bo relativno anemična.„

Nekoliko bolje so jo znova odnesla podjetja, ki so bolj prisotna na trgih v razvojih, in so tudi danes manj pesimistična. „Potrošnik trgov v razvoju pridobiva na moči in vplivu,“ pojasnjuje Lokar.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 15:01 5. Avgust 2011.

    30. avgusta pogovor Merkel - Janša........mogoče pa dobi kakšen dober nasvet,saj Nemci precej dobro obvladujejo recesijo.

  • 14:17 5. Avgust 2011.

    Na tem planetu bo kmalu tako,da bo lačen za preživetje bil primoran ubijati in vzeti tistemu,ki ima.<br />Na eni strani …

  • 14:02 5. Avgust 2011.

    To ni še niti uvod. Čaka nas popoln kolaps, kar pa je tudi namen teh finančnih teroristov že desetletja.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.