Poslanka in predsednica hrvaške politične stranke Demokratični center Vesna Škare Ožbolt je v današnji razpravi v saboru spomnila, da se je neupoštevanje odločitve arbitraže zgodilo že v preteklosti, in sicer v arbitraži o meji med Čilom in Argentino. Ni pa povedala, da je zaradi tega skoraj prišlo do vojne in da je Argentina na koncu sprejela odločitev arbitraže.
Po sedmih letih so odločitev arbitraže le sprejeli
Za arbitražo o morski meji in treh otočkih sta se državi odločili leta 1971, ko pa je leta 1977 arbitražno sodišče odločilo, da pripadajo Čilu, je Argentina razglasila, da odločitve ne sprejema in konec leta 1978 začela celo z vojaško operacijo, ki so jo poimenovali Suverenost. Vojaški spopad je zadnjih hip preprečilo posredovanje papeža, tako da se je operacija končala že po nekaj urah. Argentina je odločitev arbitraže nato sprejela v mirovni pogodbi, ki je bila podpisana leta 1984.
Razlika med tem primerom in primerom med Slovenijo in Hrvaško je, da je Argentina odločitev arbitražnega sodišča spodbijala šele potem, ko je ta že bila sprejeta, medtem ko Hrvati od sporazuma želijo odstopiti, ko postopek še teče.
Drug primer je še dlje od naše arbitraže
Drugi primer, ki ga je poslanka omenila, pa je primer arbitraže med Filipini in Kitajsko zaradi otokov v Južnokitajskem morju. A je ta primer precej drugačen, saj Kitajska ni pristala na arbitražo (ta se bo nadaljevala brez njih) medtem ko je Hrvaška podpisala arbitražni sporazum in se je z arbitražo o meji strinjala.
dezurni@zurnal24.si
Tole so SKUPAJ zakuhali slovenski inj hrvaški udbo-komunisti, da se bodo na obeh straneh meje lahko obdržali na oblasti, kljub …
Bluziš, tupasti Slovenac
Kaj pa poslanka in predsednica hrvaške politične stranke Demokratični center Vesna Škare Ožbolt počne v hrvatarskem parlamentu? Očitno Slovenka - …