"Nerazumljivo, da zdaj predlagamo višje davke"

Foto: Facebook
Foto: Facebook
NSi je vložila predlog za posvetovalni referendum glede predlagane dodatne davčne razbremenitve družin.
Oglej si celoten članek

Poslanci NSi so v DZ vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu predloga novele zakona o dohodnini, s katero bi zvišali olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele zakona je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele zakona o dohodnini.

NSi je s svojim predlogom novele zakona o dohodnini za nekaj dni prehitela vlado, ki je 27. septembra skupaj s predlogi še nekaj davčnih zakonov v zakonodajni postopek vložila predlog novele zakona, s katerim želi v letu 2023 zaustaviti javnofinančni izpad prihodkov. Med drugim predlaga odpravo postopnega zviševanja splošne olajšave pri dohodnini v naslednjih letih. Dokler je v zakonodajnem postopku predlog NSi, se obravnava vladnega predloga ne more začeti.

V NSi vidijo vladni predlog sprememb pri dohodnini kot bitje razrednega boja proti srednjemu razredu. "Nerazumljivo je, da smo ta trenutek, ko se svetovno gospodarstvo dejansko ohlaja, ko smo priča visoki inflaciji, energetski krizi in izjemni, zapleteni geopolitični situaciji, v EU edina država, ki predlaga višje davke in močno znižuje plače zaposlenim," je v sredo poudaril poslanec NSi Jernej Vrtovec.

V opozicijski stranki so v svoj predlog novele zakona zapisali zvišanje zneskov posebnih olajšav za vzdrževane družinske člane. Ti bi se v primerjavi z zneski, kot veljajo za davčno leto 2022, zvišali za 14,9 odstotka, kar je vsota ocenjene inflacije za letošnje in prihodnje leto. Za prvega vzdrževanega otroka in za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana bi se tako olajšava na primer dvignila na 2884 evrov, za vzdrževanega otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, pa na 10.450 evrov.

Kot pravijo v NSi, predlog novele zakona odpira pomembna konceptualna vprašanja usmeritve naše družinske politike ter konkretna vprašanja glede načina izboljšanja položaja slovenskih družin v zaostrenih razmerah. Zato predlagajo, naj se o njem odloča na posvetovalnem referendumu.

Vlada nasprotno meni, da se s predlogom NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost. Zvišanje olajšave za vzdrževane družinske člane bi razbremenilo predvsem družine v višjih dohodkovnih razredih, je zapisala ter izpad prihodkov iz naslova dohodnine ocenila na 39 milijonov evrov. Predloga NSi tako ne podpira in poslancem predlaga, da ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo.

So pa danes iz SDS sporočili, da so zbrali ustrezno število podpisov za razpis treh referendumov. Stranka ima zdaj sedem dni časa za vložitev s podpisi podprte zahteve v državni zbor. Če bo zahteva popolna, mora državni zbor v sedmih dneh razpisati referendum. 

Boštjančič verjame, da bo vladni predlog stopil v veljavo s 1. januarjem

Finančni minister Klemen Boštjančič je danes na novinarski konferenci poudaril, da predvidene vladne spremembe na tem področju prinašajo višje neto dohodke v primerjavi z dohodki, ki jih zaposleni prejemajo v letošnjem letu, vse do petkratnika povprečne plače oziroma 10.000 evrov bruto.

''Večina zaposlenih bo naslednje leto imela višje neto dohodke,'' je napovedal Boštjančič.

Ob tem je dodal, da je vlada sprejela tudi druge ukrepe, ki posredno in neposredno dvigujejo dohodke državljanov, predvsem tistih, ki so v rednih delovnih razmerjih.

Spremembe so bile po besedah finančnega ministra sprejete po aktivni javni obravnavi in dialogu s socialnimi partnerji ter napovedjo vložitve v parlament. ''V tistem trenutku, ko je opozicija to izvedela, je pohitela s svojo verzijo zakona. Kar se je zgodilo sedaj, gre za nagajanje vladi in poceni ter demagoško nabiranje političnih točk,'' je ocenil NSI-jev predlog sprememb dohodninske zakonodaje.

Boštjančič verjame, da bo vladni predlog novele zakona o dohodnini kljub temu vstopil v veljavo s 1. januarjem 2023.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.