Nemčija je motor okrevanja EU

Foto: Žurnal24 EU po zaslugi Nemčije okreva hitreje kot ZDA. Najslabše kaže Grčiji. (Foto: Reut
BDP v območju evra in v celotni EU se je v drugem letošnjem četrtletju glede na prvo trimesečje zvišal za odstotek. EU po zaslugi Nemčije okreva hitreje kot ZDA. Najslabše kaže Grčiji.
Oglej si celoten članek
Eurostat nima podatkov glede rasti BDP-ja v Sloveniji v drugem četrtletju tega leta. Sicer pa se je slovenski BDP v prvem četrtletju 2010 v primerjavi z zadnjim četrtletjem lanskega leta zmanjšal za 0,5 odstotka, glede na isto obdobje lani pa za 0,8 odstotka.

BDP območja evra in celotne EU se je v prvem četrtletju glede na lansko zadnje četrtletje povečal za 0,2 odstotka, v primerjavi s prvim lanskim četrtletjem pa se je gospodarstvo območja evra okrepilo za 0,6 odstotka, BDP sedemindvajseterice v celoti pa za 0,5 odstotka.

Izjemna rast Nemčije
Evropski statistični urad (Eurostat) je objavil tudi primerjavo z ameriškim gospodarstvom, ki je v drugem četrtletju glede na predhodno trimesečje beležilo 0,6-odstotno rast, potem ko se je v prvem četrtletju glede na zadnje četrtletje lani povečalo za 0,9 odstotka.

Medtem ko se dinamika okrevanja ameriškega gospodarstva upočasnjuje, pa se je okrevanje gospodarstva v EU oziroma območja evra v drugem trimesečju glede na prvo okrepilo. Temu je botrovala predvsem hitra rast nemškega gospodarstva, ki je bila z 2,2 odstotka v drugem trimesečju na četrtletni ravni celo najhitrejša od ponovne združitve obeh Nemčij.

Na letni ravni so po podatkih Eurostata najvišjo rast beležile Slovaška (4,9 odstotka), Nemčija (3,7 odstotka, kar je nekoliko nižje od najnovejših ocen nemških statistikov, ki govorijo o 4,1-odstotni rasti), Švedska (3,6 odstotka) in Estonija (3,5 odstotka).

Najbolje Litva, najslabše Grčija
Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, je najvišjo gospodarsko rast na četrtletni ravni zabeležila Litva (2,9 odstotka), sledita pa ji Nemčija (omenjenih 2,2 odstotka) in Estonija (dva odstotka). Obe pribaltski državi okrevata po globokem padcu BDP, medtem ko je Latvija na slabši poti, saj se je njeno gospodarstvo okrepilo le za 0,1 odstotka.

Edino gospodarstvo, ki je tudi v drugem četrtletju vztrajalo v recesiji, je grško (-1,5 odstotka), madžarski BDP je stagniral, zelo počasno rast pa sta poleg Latvije beležili še Španija in Portugalska (0,2 odstotka).

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.