Nasveti. Informacije o trgu dela lahko pridobite:
1) na spletni strani zavoda za zaposlovanje www.ess.gov.si, tudi prek eStoritev;
2) na telefonski številki 080 2055 ali na e-naslovu kontaktni.center@ess.gov.si;
3) osebno v najbližjem centru za informiranje in poklicno svetovanje, kjer svetovalci nudijo tudi osebno pomoč pri iskanju zaposlitve ter oblikovanju prijav in življenjepisov (seznam najdete tukaj).
"Ni vse tako, kot obljubljajo. To je zavajanje in ni nikakršno pomaganje ljudem," nam je razočarana pisala bralka (njeno ime hranimo v uredništvu), ki se je na zavod za zaposlovanje prijavila v upanju, da ji bodo pomagali najti zaposlitev.
Prednost brezposelnim
"Sem diplomirana ekonomistka, vendar imam še status študenta, saj lahko vsaj tako delam prek študentskega servisa. Ker že imam izobrazbo, sem mislila, da mi bodo pomagali poiskati službo, ki jo iščem že leto in pol, vendar so mi dejali, da imajo prednost brezposelni," je opisala svojo izkušnjo.
Od novega leta se lahko v bazo iskalcev zaposlitve vključijo tudi tisti, ki niso brezposelni – torej delavci, študenti ali dijaki, ki iščejo zaposlitev, zaposleni, ki se jim izteka pogodba za določen čas, ali delavci, ki jim je začel teči odpovedni rok.
"Kaj imam od tega, da sem tam prijavljena?! Nič! Sama moram še naprej iskati zaposlitev, se prijavljati na razpise in je vseeno, ali sem prijavljena kot iskalka zaposlitve ali ne," ugotavlja sogovornica.
Odkrijte "svoje interese"
"Namen tega je, da se posameznik čim prej seznani s potrebnimi informacijami in da se ob morebitni izgubi zaposlitve čas ponovne vrnitve na trg dela čim bolj skrajša," pojasnjujejo na ministrstvu za delo. In kako na ogorčenost bralke odgovarja zavod?
N. N., ki v Sloveniji živi že deset let.Hočem priti do svetovalke, pa ne morem. Dali so mi njen mobitel, kličem že pet dni, vendar se nihče ne oglasi. To je katastrofalno. Zdaj sem prišel osebno, pa mi vratar ni pustil k njej, češ da danes ne more. Prijavljen sem že dva meseca, dobil sem odločbo, šel sem na svetovalni kotiček in zdaj ne vem, kaj naj naredim. Delal sem v agroživilstvu. Službo sem izgubil, ker gre podjetje v stečaj.
"Za uspeh na trgu dela so ključne veščine vodenja kariere in iskanja zaposlitve," pravijo. Dodajajo, da prijavljenim iskalcem zaposlitve ponujajo storitve, ki jih narekuje novi zakon o urejanju trga. To pomeni, da iskalce zaposlitve informirajo o trgu dela, posredujejo zaposlitve in pomagajo pri samostojnem vodenju kariere.
Nasvete za iskanje zaposlitve je možno dobiti telefonsko, osebno v centrih za informiranje in poklicno svetovanje ali prek eSvetovanja na http://apl.ess.gov.si/eSvetovanje/, sporočajo z zavoda. "Iskalec zaposlitve lahko oblikuje življenjepis po standardih Europass in ga objavi v eBorzi dela, kjer delodajalci iščejo kandidate. Vsa odprta vprašanja lahko rešuje z eSvetovalcem. Iskalec lahko odkriva svoje interese in lastnosti, oblikuje zaposlitvene cilje, na voljo pa mu je tudi bogata baza opisov poklicev ter podatki o povpraševanju za vsak poklic v zadnjih treh letih," še naštevajo na zavodu.
Anketa: Kako ste zadovoljni z delom zavoda? |
Mejra Mazreku, 51 let: Danes sem bila prvič na zavodu. Svetovalka me je lepo sprejela in mi vse uredila. Razložila mi je, kam naj grem s papirji in katere še potrebujejo. |
Črtomir Pavlin, 21 let: Z delom zavoda sem še kar zadovoljen. Prijavljen sem že dve leti. Svetovalke so me do zdaj napotile na delo samo enkrat, delo je bilo primerno, a ni bilo uspeha. |
Uroš Vozel, 28 let: Pohvalil bi spletni del. Pa tudi že vnaprej se lahko prijaviš, da boš iskalec zaposlitve. Ko prideš na zavod, samo potrdiš podatke, ni treba več čakati v vrsti. |
Fatima Ljubijankić, 53 let: Mislim, da se premalo trudijo. Lahko bi se bolj. Če si sam česa ne priskrbiš, je bolj slabo. |