Ne nasedajte milijonskim vsotam

Foto: Žurnal24 Evri evro foto istock
Po elektronski pošti krožijo sporočila, v katerih nas opozarjajo, da naj sporočimo svoje podatke, če želimo prejeti več milijonov evrov iz Nigerije. Policija: Ne nasedajte jim!
Oglej si celoten članek

Zadnje dni so nekateri v svoje elektronske nabiralnike prejeli e-pošto ki se začne tako: "To je uradno priporočilo oddelka FBI za zunanje zadeve, saj smo dobili opozorilo, da je bila na vaše ime z banke v Nigeriji na Bank of America  nakazana zapuščina 10 milijonov dolarjev.

V nigerijski banki CBN se zavedajo, da nimajo dovolj podatkov, da bi iz Velike Britanije na vaš račun lahko izvršili nakazilo."

V nadaljevanju tako "ameriški FBI" poziva, da jim odgovorite in posredujete podatke, da bodo lahko nakazali denar na vaš račun. A nikar se ne veselite prezgodaj, saj gre za eno izmed tako imenovanih "nigerijskih pisem". 

Pazite na osebne podatke

Ne razkrivajte podatkov v odgovoru na elektronsko pošto, ki vas prepričuje o posredovanju osebnih in finančnih podatkov (npr. vaša davčna številka, številka kreditne kartice, uporabniško ime in geslo itd.), razen če ni sporočilo digitalno podpisano.

Gre za prevare, v katerih vam neznanci obljubljajo nakazilo večje vsote denarja, če jim boste sporočili bančne in osebne podatke oziroma jim nakažete del vsote denarja.

Tako se lahko zgodi, da se vam bo račun prej izpraznil kot pa napolnil z večjimi vsotami evrskih bankovcev.

Previdnost ni odveč!
Predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija je za zurnal24.si dejal, da občani večinoma sami ugotovijo, da bodo žrtev goljufije, če bodo sledili navodilom od neznanih oseb, podanih prek spleta, v nekaterih primerih pa jih na to opozorijo bančni uslužbenci, ki preverjajo prisotnost čekov in bančne račune v tujini.

Ostanite anonimni
Menegalija ob tem opozarja, da na spletnih straneh ne puščajte svojih osebnih podatkov, v internetnih klepetalnicah in novičarskih skupinah pa povsem zakrijte svojo identiteto.

Prav tako ne zaupajte identiteti pošiljatelja elektronske pošte, saj se jo da ponarediti. Ne odgovarjajte na nenaročeno pošto, ne pošiljajte je naprej in ne poskušajte se odjaviti od prejemanja. Najbolje je, da pošto enostavno zbrišete.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.