Njihov najpriljubljenejši paket Komplet se bo podražil s 4,99 na 5,80 evra na mesec, a bodo vanj po novem vključili pet direktnih bremenitev in neomejeno število trajnih nalogov.
Za imetnike računa za mlade, ki imajo aktiviran varnostni SMS za plačila s kartico Visa, bo ta po novem brezplačen. SMS obveščanje o transakcijah s plačilno kartico se bo sicer z enega evra podražilo na evro in pol.
Plačilni nalog prek elektronske ali mobilne banke se bo podražil z 38 na 40 centov, izvedba direktne bremenitve pa s 26 na 30 centov.
Podražili se bodo tudi opomini, ki se sicer zaračunajo v višini obračunanih zamudnih obresti, a se bo zvišala zgornja meja, koliko lahko stanejo. Prvi opomin bo stal največ 2,70 evra (zdaj dva evra), drugi največ 5,40 evra (zdaj štiri evre), vsak nadaljnji pa največ 8,70 evra (zdaj pet evrov).
Maksimalni stroški že za 40 tisoč evrov stanovanjskega posojila
Za večino bodo višji tudi stroški odobritve stanovanjskega kredita s hipoteko. Zdaj znašajo 450 evrov, po novem bodo 1,70 odstotka posojila in najmanj sto ter največ 600 evrov. Že kdor bo vzel le 40 tisoč evrov posojila, bo namreč plačal maksimalni znesek, ki je 150 evrov višji kot je bil doslej fiksni strošek.
Tudi sprememba kreditne pogodbe bo dražja, še vedno bo znašala 1,80 odstotka od stanja dolga, a je bil doslej strošek omejen na največ 400 evrov, po novem pa bo največ 500 evrov. Kdor ima več kot 28 tisoč evrov posojila, bo tako za spremembo kreditne pogodbe plačal 500 evrov. Sprememba pomeni spremembo višine obrestne mere, spremembo zavarovanja, anuitete, ročnosti posojila in podobno.
S 50 na 55 evrov se bo podražila tudi izdaja izbrisne pobotnice. Cenejša bo izdaja potrdila o stanju kredita, ki zdaj stane 25 evrov, po novem bo le 9,80 evra.
Za limit zaračunajo tisočkrat več kot dajo za depozit
V obvestilu strankam je NKBM opozorila tudi, da obresti za redno dovoljeno prekoračitev stanja na transakcijskem računu (tako imenovani limit) od 14. julija znašajo 11,95 odstotka, saj se je julija spremenila zakonska zamudna obrestna mera, ki je osnova za izračun in zdaj znaša 12 odstotkov.
Kdor bo en mesec 500 evrov v limitu, bo za ta mesec plačal 4,98 evra obresti, na leto pa 59,75. Da bi dobil toliko obresti za enoletni depozit, bi moral pri NKBM vezati 597.500 evrov. Obresti za depozit so namreč 0,01-odstotne oziroma skoraj 1200-krat nižje, kot jih zaračunajo za limit na transakcijskem računu.
dezurni@styria-media.si
Me pa prav zanima, če se tudi pri bankah že/še splača menjati kot npr. pri 'gsm operaterjih' na 1/2/3 leta …
Ko je Golob objavil, da bi lahko banke kaj prispevale, so začele že kar preventivno pobirati dodatni denar. Vedno plača …
Faking mađari... ta banka je postala sovrazni element na ozemlju SLO. Ravno planiram menjavo banke, stran od mađarov. S se …