Predsednik SAZU, akad. prof. dr. Peter Štih je danes ob predstavitvi poziva uvodoma povedal, da je namen izdanega poziva tudi, da ''tudi znanost pove besedo.'' Kot je pojasnil, gre že za drugi poziv s strani SAZU po januarju 2021. Precepljenost prebivalstva namreč ne dosega želenih številk kljub zadostnim količinam cepiva, kar je zaskrbljujoče še posebej ob širjenju novih različic virusa. ''SAZU kot najvišja znanstvena in umetnostna inštitucija v državi uživa ugled v javnosti, ki bi ga želeli izkoristiti tudi zato, da pozovemo slovensko javnost k odzivu za cepljenje,'' je še dodal.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se ''v tej pandemiji soočamo s širjenjem neznanstvenih trditev, ki so imele za posledico nezaupanje v cepljenje. Cepljenje je trenutno edino orodje, ki ga imamo na voljo za izhod iz pandemije brez nesprejemljivo visokega števila človeških žrtev in velike materialne škode.'' SAZU se prav tako pridružuje soglasnemu mnenju svetovne znanosti o odlični učinkovitosti cepiv, ki so na voljo tudi prebivalcem Slovenije.
Brez visokega deleža precepljenosti lahko v bližnjih mesecih pričakujemo ponovno širjenje okužb. Kot ugotavljajo na SAZU, bi imelo to za posledico visoko obremenjenost zdravstvenega sistema, dodatne žrtve, psihološke, ekonomske in druge posledice, ki bodo ponovno ustavljale delovanje družbe: ''Prav v obsegu cepljenja se bodo pokazale razlike med bolj in manj uspešnimi družbami; med tistimi z visoko precepljenostjo, ki bodo letošnjo jesen in zimo lahko živele in delovale bolj sproščeno, in tistimi, kjer bo delež precepljenih nizek in ki bodo zato v večji meri ponovno izkusile vse težke posledice pandemije.''
''Na podlagi podatkov in informacij, utemeljenih na znanosti, ni razloga za nezaupanje v cepljenje. Zavedati se moramo, da z zavračanjem cepljenja škodujemo samim sebi, družbi kot celoti in naši prihodnosti. Odrasli in razumni posamezniki smo v družini, delovnem okolju in družbi odgovorni za svoje zdravje. Zdravje je pomembna vrednota,'' so še pozvali iz SAZU.
O pozivu so na novinarski konferenci spregovorili še minister za zdravje Janez Poklukar, dr. med., akad. Gregor Serša in vrhunska strokovnjaka s področja virologije in imunologije akad. prof. dr. Tatjana Avšič – Županc in izr. član SAZU prof. dr. Roman Jerala. Sogovorniki so si bili enotni, da so cepiva edini izhod iz slabšanja epidemične situacije, ki bi z razširjanjem nove različice delta lahko ponovno prizadela državo. Delta različica v Sloveniji namreč eksponentno raste, kot je povedal minister za zdravje.
Roman Jerala, ki je sicer vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, je obenem še poudaril, da je Slovenija trenutno na prelomni točki. Na voljo imamo dovolj cepiva, delta različica koronavirusa, za katero lahko pričakujemo, da bo v prihodnjih mesecih prevladala, pa se hitro širi. Zato je nujno, da se v naslednjih dveh oz. treh mesecih cepi čim več ljudi, je še dejal.
SAZU je zastavil svoj ugled za poziv k cepljenju??? Face-palm, kakšna epska blamaža, tudi našteti govorniki niso ravno tako zelo …