Registracijo prebežnikov, ki jih z vlakom prepeljejo iz Dobove na Šentilj, opravijo na slovensko avstrijski meji.
"Dogovarjamo se, da bi to izvajali tudi v Dobovi. Šentilj je namreč zdaj zelo obremenjen in ne želimo si, da bi se težave, ki smo jih imeli v Brežicah, zdaj preselile na Šentilj," pojasnjuje Šefic.
Na ta način so skrajšali celoten čas postopka registracije, razbremenili so policiste, pripadnike civilne zaščite, humanitarnih organizacij in prostovoljce.
"Vsi nadaljnji ukrepi bodo odvisni od sodelovanja, ki je zaenkrat dobro," poudarja Šefic.
Nemški policisti že v Sloveniji, iz ostalih držav še pridejo
Osem avstrijskih policistov je že v Sloveniji, pogovarjajo se o okrepitvi njihove ekipe. S Češke jih pride 20, s Slovaške 30, Madžari bodo k nam poslali 50 mož v modrem. Iz Francije jih bo najbrž prišlo 50, okrepitve sta obljubili tudi Litva in Estonija.
Nemški policisti so že na meji, v naslednjih dneh pa bodo začeli z delom, pred tem morajo namreč dobiti navodila, da se v delo aktivno vključijo.
Število beguncev upada, Šefic za prihodnost ni optimističen
V zadnjih treh dneh opažajo rahel upad števila prebežnikov, glede prihodnjih tednov pa niso optimisti. "Na zahodno balkanski poti je še vedno veliko migrantov, ki prihajajo," opozarja Šefic.
Opaža tudi, da se manjša število moških, še vedno pa je največ beguncev iz Sirije, Iraka in Afganistana.
V zadnjih 24 urah je bilo na terenu angažiranjih 1.550 policistov, na terenu je pomagalo 236 vojakov.
Prostore redno dezinficirajo, od ponedeljka dalje na voljo cepljenje
Šef civilne zaščite Srečko Šestan poudarja, da v Slovenijo iz različnih držav prihaja humanitarna pomoč: "Prilagajamo se zahtevam na terenu. Pri zagotavljanju hrane in vode denimo upoštevamo želje prostovoljcev in jim dostavljamo toplo vodo za lažjo pripravo toplih obrokov in čaja."
Pripadniki slovenske vojske sicer vsak dan skuhajo 4.500 toplih obrokov.
Pripadniki civilne zaščite sicer v prostorih, kjer se zadržujejo begunci izvajajo dezinfekcijo. To bodo v naslednjih dneh še okrepili, saj prihajajo dnevi, ko se lahko začnejo širiti različne bolezni.
Od ponedeljka do srede pa bodo na terenu omogočili cepljenje.
Največ preglavic z nekaterimi prostovoljci
Največ preglavic jim povzročajo prostovoljci. "Še vedno se pojavlja veliko prostovoljcev, ki se ne želijo podrediti organizirani pomoči. Dokler ne povzročajo zmede, to niti ni težava. Je pa treba apelirati nanje, da se vključijo v organizirano pomoč, ker bo potem delo lažje za vse," poudarja Šestan.
Šefic je sicer še enkrat poudaril, da Slovenija ograje, ki bi jo v primeru morebitne eskalacije begunske krize postavili na meji s Hrvaško, ni še kupila: "Ograja brez vojakov in policistov ne učinkuje. Če bi bilo to potrebno, bomo vse delali tako, da bomo lahko migracijski tok nadzorovali. Slovenski javnosti zagotavljamo, da nismo naivni."
Vse dosedanje stroške, ki si jih je Slovenija nakopala odkar begunska pot vodi prek naše države, bo lahko vlada ocenila šele v začetku novembra.
dezurni@zurnal24.si
Manjšina so tisti otroci in ženske katere novinarji vztrajno iščejo v skupinah in jih potem prikazujejo in ven iščejo kadre …
Ti vsiljivci so od nekoga programirani roboti, ki vstrajno rinejo v eno in te isto smer.Šefica uradno gobezdalo pa roboti …
Veliko jih je deke dobilo in jih potem odvrglo v blato!!Kdo bo za njimi stalno pucal?Zakaj ne greš tja njihovega …