Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je z januarjem končalo tudi razpis za nove ponudnike subvencionirane prehrane, kar je večina obstoječih gostincev izkoristila za višanje cen.
Subvencija za študentsko prehrano, torej del cene kosila, ki ga študentom plača država, je sicer 2,62 evra.
Za 12 centov več
Vsak gostinec sam določa, kakšna bo cena njegovega obroka, je pa zgornja omejitev za ceno kosila vključno s subvencijo sedem evrov.
Za najdražje kosilo študenti tako sami odštejejo 4,38 evra, in sicer v tajski restavraciji Bangkok Street v Ljubljani.
V Mariboru je najvišja vrednost doplačila 3,98 evra v gostilni Galeb, na Primorskem, kjer je univerza najmanjša in je ponudnikov najmanj, pa 3,88 evra.
Obstajajo tudi gostinci, ki poleg subvencije ne zahtevajo doplačila študentov; v Mariboru je to okrepčevalnica Eat Smart.
Najnižje doplačilo v Ljubljani je v okrepčevalnici Doner Kebab, kjer znaša 38 centov, na Primorskem pa je najnižje doplačilo pol evra.
Višina subvencije, ki jo nameni ministrstvo, se sicer usklajuje z indeksom cen življenjskih potrebščin.
Trideset reklamacij
Elvis Cvikl, vršilec dolžnosti generalnega sekretarja Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), pojasnjuje, da so odzivi študentov na lani uvedeni elektronizirani sistem študentske prehrane zelo dobri, prav tako nimajo pritožb gostincev.
Novembra lani je ŠOS prejel okoli 30 reklamacij študentov, decembra pa 20. "Najpogostejši razlog reklamacije je bila zavrnjena subvencija pri koriščenju obroka. Običajno je bil vzrok ta, da študent ni imel urejenega statusa za tekoče študijsko leto ali pa je šlo za napako gostinca pri uporabi terminala,” pove Cvikl.
Mlado Slovenijo, podmladek NSi, pa je najbolj zmotilo to, da ministrstvo za delo študentske javnosti o novoletni podražitvi ni obvestilo.
Največ doplačila za tajsko
Boni. Gostinci so podražili študentska kosila. Kuhajo za od 2,62 do 7 evrov.