Inštitut Jožef Štefan, ki dnevno objavlja projekcije širjenja covid-19 v Sloveniji, piše, da epidemija še naprej upada, vendar nekoliko počasneje.
Če je bilo reprodukcijsko število še dva dni nazaj ocenjeno na R=0,83, je le to naraslo na R=0,93, kar še vedno pomeni da ena okužena oseba virus prenese naprej na manj kot eno osebo in epidemija pada, a počasneje.
Tedensko povprečje dnevno potrjenih oseb je 698. V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva, trenutno je delež kužnih približno en odstotek prebivalstva oz. približno vsak 100. prebivalec.
IJS ocenjuje, da smo z zaprtjem države in izvajanjem ukrepov reprodukcijsko število uspeli spustiti na R=0,93, pri čemer so upoštevili tudi vpliv prekuževanja in cepljenja ter bolj kužno britansko različico virusa.
Glede na vladni semafor sproščanja ukrepov smo trenutno v oranžni fazi. Za prehode v slabše faze mora biti izpolnjen vsaj en pogoj: tedensko povprečje potrjenih primerov ali število hospitaliziranih, za prehode v boljše faze pa morata biti izpolnjena oba pogoja.
"Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko v rumeno fazo prešli v začetku maja," napovedujejo pri IJS. "Uporabili smo enake predpostavke kot v prognozi razvoja epidemije. Vpliva sproščanja ukrepov v oranžni fazi na nadaljnji potek epidemije nismo upoštevali."
V trenutni fazi se cepi večinoma rizično populacijo, zato je pričakovati zmanjšano obremenitev bolnišničnih kapacitet in tudi manjše število smrti (seveda pod pogojem, da bomo z ustreznim obnašanjem preprečili širitev virusa v preostali, neprecepljeni populaciji).
Trenuten obseg epidemije povzroča tudi znatno prekuževanje (ocena: okoli 20.000 novih okužb na teden), ki pa poteka že počasneje od vse hitrejšega cepljenja.
Važno, da smo z najboljšim lockdownom omilili posledice korone, da so ukrepi spet nerazumni in nerazumljivi. IJS pa štlevilkice kar …
pa na ijs so šli med malco na pir, potem so pa vse dvojno vidl.
malo gor malo dol ma od..jebite že enkrat