Lahko bi rekli, da je imela posredi prste tudi pregovorna irska sreča, ko je leta 2014 Katja Zajko na Irskem, kjer še vedno živi, prišla na idejo o ustanovitvi socialnega podjetja, ki bo delovalo na področju profesionalno obnovljene računalniške opreme. V Sloveniji takrat tovrstnega socialnega podjetništva, ki je klasično tržno in tudi trajnostno naravnano ter je usmerjeno v prodajo produktov in ne zgolj pridobivanja prihodkov iz projektnih in državnih sredstev, še nismo poznali. Da je to dejanska praksa in takšna podjetja res obstajajo, je Zajkova spoznala šele na Irskem. Skupaj z dvema sodelavcema, strokovnjakoma na tem področju, so tako ustanovili mednarodno podjetje Recosi in ga med drugim leta 2017 prenesli tudi v Slovenijo, kjer ima sedež v Slovenski Bistrici, sicer rojstnem kraju Zajkove.
To je vodilo do tega, da se je Recosi v Sloveniji raje osredotočil na podjetja in neprofitne organizacije ter sosednje trge, natančneje na italijanski in hrvaški, kamor trenutno izvažajo 25 odstotkov izdelkov. Želja za prihodnost je predvsem širitev na evropskem trgu, sprva pa si želijo v Sloveniji vzpostaviti čim stabilnejšo bazo, ki se bo nato razširila še na sosednja tržišča. Z veseljem pove, da so sicer v Sloveniji vedno bolj prepoznavni, s čimer posledično raste tudi promet in število zaposlenih. Večja prepoznavnost pa za seboj prinese več rivalstva in nelojalne konkurence. "Manj možnosti imamo tudi pri razpisih, ker imajo določena podjetja že sklenjene dogovore. S tem ko postajaš bolj prepoznaven in uspešen, se zgodi, da pod noge dobivaš tudi več polen," pove Zajkova, a optimistično doda, da imajo vizijo in še dovolj priložnosti za uspeh na slovenskem trgu.
Obnovili že več kot 150.000 kosov opreme
Socialna franšiza na področju računalniške opreme Recosi je svoj naziv ’socialno podjetje’ prejela zaradi zaposlovanja težje zaposljivih oseb. Poleg mladih, ki iščejo prvo zaposlitev, zaposluje tudi invalidne osebe. V Sloveniji v podjetju trenutno dela šest oseb, od tega je tretjina težje zaposljivih, sicer pa v franšizni mreži skupno zaposlujejo več kot 150 posameznikov. Poleg doprinosa k zaposlovanju tistih, ki težko pridejo do zaposlitve, so socialni tudi z ekološkega vidika. "Tukaj gre predvsem za varovanje okolja s podaljševanjem življenjske dobe računalnika in varčevanje z naravnimi viri ter redkimi, žlahtnimi elementi, ki so v tovrstni opremi, kot sta srebro in zlato. Ker smo socialno podjetje, ljudje z nakupom spodbujajo tudi socialno podjetništvo," razloži direktorica in soustanoviteljica podjetja Recosi.
Do zlorabe podatkov (še) ni prišlo
Kupcem bi nakup obnovljenih računalnikov priporočila, "v prvi vrsti zaradi cene in kakovosti, saj so to računalniki iz poslovne linije, kar pomeni, da imajo zelo vzdržljive komponente ter zdržijo dlje časa in so veliko bolj trpežni ravno iz razloga, da so bili namenjeni za poslovno uporabo". Nadaljuje, da življenjska doba teh računalnikov nanese tudi na več kot deset let, če je govora o osnovni rabi, kot je brskanje po spletu in uporaba osnovnih funkcij računalnika. "Nekdo, ki se bo odločil za nakup prenosnika pri Recosiju, bo dobil poslovni računalnik tudi za približno 300 evrov dalje, čeprav se je cena takega računalnika gibala okoli 1200 evrov. Vsi izdelki imajo minimalno dvanajstmesečno garancijo," še pove.
Na vprašanje, če je v preteklosti morda že prišlo do zlorabe podatkov, ki so bili predhodno na računalniku, odvrne, da takšnega primera do sedaj še niso obravnavali, saj poskrbijo za to, da so podatki ali fizično uničeni ali očiščeni s programsko opremo.
Ugodne cene so v UK !
spet lopovske cene, zapri ta drek
malo sem pogledal, pa ne vidim nekih ugodnih cen. recimo primer 24" Samsung monitorja. Nov stane na amazonu 159. N …