Klic občanov |
Policija lahko privede osebo le, kadar ima zakonsko podlago (je oseba vinjena zalotena pri
prekršku, po odredbi sodišča, itd). Nikakor pa ne privede oseb Centrom za socialno delo zato, ker
so brezdomci, so pojasnili na Policiji.
|
Pomoč psihiatra ali ne?
“Če so zadeve dovolj resne, mora človek dobiti mnenje strokovnjaka psihiatra, da ni zmožen skrbeti zase. Nato center za socialno delo (CSD) določi skrbnika. Takih primerov je precej zlasti med starejšimi občani,” je pojasnil Zvone Mikič, direktor CSD Ljubljana - Center. Ker je bil s primerom omenjenega brezdomca seznanjen, je potrdil, da ima verjetno res težave z duševnim zdravjem, da pa je zanj odgovoren CSD iz druge občine, saj ne gre za Ljubljančana.
Bojan Zalar, direktor Psihiatrične klinike Ljubljana, je povedal, da brezdomce navadno pripelje policija ali reševalci “če bi šlo za primer samomora ali pa če bi kje obležal”. “Res je, da se včasih vedejo bizarno, kar bi lahko vodilo v kaj kroničnega,” je o brezdomcih povedal Zalar. Po njegovem mnenju gre včasih za napačno sodbo, vendar policistov ali reševalcev ne gre kriviti, saj so za to pristojni strokovnjaki s klinike. Kot je še pojasnil, so lani sprejeli 20 do 30 brezdomcev. Da bi kateri prišel sam od sebe ali po napotilu osebnega zdravnika, ni običajno.
Le po svoji volji
Da ga nihče ne more prisiliti v bivanje v zavetišču, kjer bi se lahko tudi umil, so se strinjali tako Mikič kot odgovorni s policijske uprave Ljubljana.