Na obzorju težave z zdravili

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Dobavitelja Kemofarmacija in Salus razmišljata o prekinitvi dobave zdravil bolnišnicam. ZZZS miri, da "ni še tako hudo", v UKC pa zagotavljajo, da posebnega problema s plačili nimajo.
Oglej si celoten članek

O prekinitvi dobave zdravil v slovenske bolnišnice naj bi dobavitelja razmišljala zaradi zamujanja pri plačilih. Stanje naj bi se še poslabšalo ob uresničitvi napovedi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da bolnišnicam ob koncu leta dodatno zniža akontacije.

Generalni direktor ZZZS Samo Fakin miri, da še ni "tako hudo in tako daleč, da bi prišlo do resnih motenj pri preskrbi zdravil". Sam ne vidi nobenega finančnega razloga, da bi do prekinitve dobave zdravil prišlo. To bi se lahko zgodilo konec prihodnjega leta, vendar bodo "poskrbeli, da se to ne bo zgodilo".

Fakin meni, da bi bolnišnice na letni ravni lahko privarčevale do 25 milijonov evrov, če bi hranile samo zaloge zdravil za dva tedna.

"Naj se prilagodi tudi ZZZS"

Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec verjame, da "bomo skupaj našli pot, da zdravja državljanov na tak način ne bomo ogrožali". S plačili zamujajo za šest dni, tako da "nekega velikega problema" po njegovem mnenju ni.

Na Fakinove besede, da bi morale bolnišnice poiskati rezerve in dodatno znižati cene zdravil, Vrhunec odgovarja, da se z dobavitelji vseskozi pogajajo za nižje cene zdravil, kar jim je na razpisu tudi uspelo. "Tako da pozivamo ZZZS, da tudi oni prilagodijo cene, ki jih plačujejo za zdravila, cenam, ki jih plačujemo mi. Na ta račun lahko ZZZS na letni ravni doseže nekaj milijonov evrov prihrankov," je dejal.

Vrhunec meni, da je na ZZZS, da na drugačen način pristopi k varčevalnim ukrepom. "ZZZS lahko za enak odstotek in na enak način, kot je nam znižal akontacije, zniža tudi cene in akontacije svojim dobaviteljem. Tako bi lahko ZZZS na letni ravni prihranil tudi 50 milijonov evrov," je dejal.

Akontacija na zdravila?

V UKC Ljubljana ne razmišljajo o takšnih ukrepih kot v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, in sicer da bi od bolnikov zahtevali akontacijo za zdravljenje, če bolnišnica ne bo dobila dovolj denarja od ZZZS. Kot je poudaril Vrhunec, v kliničnem centru ne razmišljajo, da bi obremenili bolnike, saj bi na tak način vzpostavili veliko neenakost in nesolidarnost med bolniki.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.