“Mnoge je kriza doletela z zamudo, ko so pošli prihranki in so se nakopičile neplačane položnice. Število prejemnikov socialnih pomoči se je v zadnjem času zelo povečalo,” je povedala Miloša Kos Ovsenik, direktorica Centra za socialno delo (CSD) Radovljica. Center je imel lani 5.818 prejemnikov socialnih pomoči, leta 2008 pa okoli štiri tisoč. Ljudje, ki so se znašli v stiski, lahko zaprosijo za denarno socialno pomoč in enkratno pomoč iz občinskih sredstev. Radovljiška občina je lani za to namenila 33 tisoč evrov, blejska 13 tisoč, bohinjska dobrih pet tisoč evrov, letos pa bo teh sredstev še nekoliko več.
“Krizo občutijo tudi starejši, lani so bili trije celo deložirani, ugotavljamo pa tudi vse več nasilja nad njimi, tako telesnega in duševnega kot ekonomskega,” je opozorila Sandra Merdanovič, socialna delavka na CSD Radovljica.
Po pomoč le na CSD
Dve starejši osebi, ki nista zmogli plačevati računov, so deložirali v Bohinju, eno pa na Bledu; eni so na CSD omogočili prijavo stalnega naslova. “V takih primerih lahko zaprosijo za izredno denarno pomoč, pomagamo jim z začasnimi namestitvami in pri plačilu najemnin,” je pojasnila Merdanovičeva. Predvidoma s 1. septembrom, ko naj bi začeli izvajati pravice iz javnih sredstev, jih bodo ljudje uveljavljali na enem naslovu. Za občine Radovljica, Bled, Gorje in Bohinj bo to CSD Radovljica na Kranjski cesti 13, kjer bodo med drugim urejali otroške dodatke, denarne socialne pomoči, varstvene dodatke, državne štipendije ter doplačila vrtca in šolske malice.
Na cesti pristali tudi starejši
Kriza. Septembra bo na radovljiškem centru za socialno delo gneča.
13 tisoč 700 ljudem so lani pomagali na radovljiškem CSD.