Mramor za jugoukrepe

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Popravki proračuna so po mnenju bivšega finančnega ministra in dekana ljubljanske ekonomske fakultete Dušana Mramorja potrebni, vendar pri trenutni veljavni zakonodaji ne nujno z rebalansom.
Oglej si celoten članek

V pogovoru za Večer je poudaril nujnost znižanja javne porabe, smiselno bi bilo linearno zniževanje plač v javnem sektorju, med 2,5 in pet odstotki.

Zakon o izvrševanju proračuna vladi po Mramorjevih pojasnilih omogoča, da naredi precej velike popravke brez rebalansa - v proračunu lahko sama spreminja posamezne postavke tudi za 20 odstotkov -, a se mu to ne zdi higienično.

"Mislim, da bi bilo bolje, če bi šla vlada s popravki zakona v parlament, da bi ta določil normalne okvire možnih sprememb, ki jih lahko opravi kar vlada sama, in nato z rebalansom popravil posamezne izdatke tako, da bi sledili politiki nove vlade," je poudaril za Večerovo prilogo V soboto.

Po njegovi oceni je potrebna tudi konsolidacija javnih financ. V javnem sektorju bi lahko ohranili veliko več delovnih mest, če bi se dogovorili za dodatno znižanje plač, še najboljše bi po njegovem mnenju bilo, če bi plače znižali linearno, a v dogovoru s sindikati.

"Smiselno bi bilo, da bi se o znižanju dogovorili, vendar bi morali dobiti sindikati zagotovilo, da je to zadnje znižanje plač," je poudaril.

Vlada mora poudarjati gospodarsko rast

Ljudje morajo po njegovi oceni razumeti, da bo potreben še en linearni rez v plače, ki pa bo zadnji in bo ohranjal delovna mesta. "Vlada mora reči, ko bo to za nami, nas zanima le še gospodarska rast. In prav to nova vlada tudi poudarja," je dodal.

Linearno znižanje plač v javnem sektorju ne bi smelo biti več kot petodstotno. "S tem bi poslali signal tujim kreditodajalcem, da bomo proračun stabilizirali, ljudem pa bi povedali, da vladni cilj ni več odpuščanje ljudi, saj bomo zadolženost države zniževali relativno, torej z zviševanjem bruto domačega proizvoda," je ocenil.

Kolikor več bomo ustvarili, toliko hitreje se bo zniževala zadolženost, je menil. "Osebno me v tej situaciji ne bi prav nič motilo, če bi se zatekli celo h kakšnemu jugoukrepu, s katerim bi pritegnili ljudi," je poudaril. Med temi ukrepi je omenil, da bi se denimo dogovorili, da bomo nekaj sobot v letu delali zastonj.

Nujna dokapitalizacija bank

Novo vlado najprej po njegovi oceni čaka dokončni spopad s kreditnim krčem. Čeprav Mramor slabe banke zaradi vrste slabosti ne zagovarja, bi bil zaradi nadaljevanja procesa sanacije bank mogoče sprejemljiv spremenjeni model.

Model slabe banke bi morali po njegovem mnenju spremeniti tako, da bi izločili iz bank samo tisto, kar je posledica enkratnih kriznih dogodkov in zahteva znanja, ki jih banke v normalnih časih ne potrebujejo, pri tem pa je izpostavil gradbene projekte, ki so v krizi zastali.

"Vsa druga slaba posojila bi morala ostali v bankah. Z njimi bi se morale spopasti same," je ocenil.

Druga stvar, ki bi se je morala lotiti vlada takoj, je dokapitalizacija tistih bank, ko jo nujno potrebujejo. Tretja pa je posebna jamstvena shema za posojila tistim podjetjem, ki so kreditno sposobna.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 23:46 23. Marec 2013.

    A ta Mramor sploh ve kaj govori? Za koga bi pa ljudje delal par sobot. A zato, da si kao …

  • 23:17 23. Marec 2013.

    Ta država sploh ni tako revna kot nam jo skušajo prikazati,problem te države je,da v njej mrgoli Pink panterjev.

  • 21:57 23. Marec 2013.

    http://www.uporabi.net/

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.